Kulturë
Dizajnerja e Arbresha Hoxha në përgatije të ekspozitës së radhës – A do kthehet edhe në pozitë politike?!
Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore
Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës
Filigrani përtej Artizanatit
Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES
Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut
Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!
Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit
Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween
Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova
May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë
Vdes rapsodi Hashim Shala
Valmir Tertini, regjisori më i mirë në festivalin e Indisë
Konkurrencë e miqësi në “PriFest”
Në mbrojtje të Teatrit, flet Ndrenika: Jemi përbuzur, vetëm Erdogani i bën këto punë
Serialet që nuk duhet të lini pa parë (Kujdes! Nuk ka seriale turke)
Arben Zharku pjesë e jurisë në festivalin e Rotterdamit
Kështjellat e bëra me akull (Foto)
Rrënimi i 9 monumenteve për një vit, alarm për trashëgiminë kulturore
“Martesa” dha premierën botërore në PÖFF | Tallinn Black Nights Film Festival
Faktorët që ndikuan në shtrirjen e Ministrisë së Kulturës në Prizren
DokuFest hapë thirrjen për edicionin e 17-të
Shqipja në Beograd: Katedra për Gjuhën Shqipe në kontekstin e konfliktit etno-politik
Islami i kamufluar kundër çështjes shqiptare
46 asete të reja i shtohen Listës së Trashëgimisë për Mbrojtje të Përkohshme
Kazuo Ishiguro fitues i çmimit Nobel për Letërsi
Nobeli për letërsi sot në ora 13:00, Kadare: Jam mësuar të mos e marr
Ka ndërruar jetë albanologu i shquar Robert Elsie
Akademia serbe ekspozon një pjesë të trashëgimisë kulturore të Kosovës
Mendimtari i lirë dhe Shqipëria e burgosur
Dokumentari i Serbisë, kundër Kosovës në UNESCO, premierë në Paris
‘T’padashtun’ është propozimi i Kosovës për Oscars
Ministrja Dumoshi: Të rinjtë, pjesa më potenciale e Kosovës
Gjashtë konceptet e Kanunit
Të shpëtohet shqipja
Regjisori shqiptar vlerësohet me çmimin që konsiderohet “Oscar” norvegjez
Kosova nis me peticione të brendshme thirrjen për anëtarësim në UNESCO
Panairi i artizanaleve thërret diasporën për ruajtjen e traditës
Filmi “Elvis Walks Home”, në Montreal World Film Festival
Kinematografia e trashëgimia kulturore edhe sivjet mbesin me legjislacion të vjetër
Zbulimi i rrallë në Gjirokastër, del në dritë pas 300 vitesh
Paçarizi: Rreth 30 përqind e kandidatëve e kuptojnë gramatikën e Gjuhës Shqipe
Bajrami: Seminari për gjuhën do të kontribuojë në ndërkombëtarizimin e studimeve albanologjike
Dokumentari për komunitetin që lufton realitetin ekonomik, triumfoi në “DokuFest”
Fragmente eksponatesh parahistorike nxirren me ekskavator në Runik
O’Connell: Fuqia e qytetarëve mund ta transformojë shoqërinë
Kalaja e Prizrenit përmes syzesh virtuale
Kosova me pak opsione në kërkim të kandidatit për “Oscar”
Zëri origjinal i Aleksandër Moisiut, i regjistruar në vitin 1912
XQ5150AntalyaARRIVED 05:06
TK4100AntalyaSCHEDULED 06:15
PC6361AntalyaSCHEDULED 06:44
LX1430GeneveESTIMATED
TK1017Istanbul - AtaturkESTIMATED
EZS1483GeneveESTIMATED
EZY4579BerlinESTIMATED
WK402ZurichESTIMATED
WK1406ZurichESTIMATED
ST6052DusseldorfESTIMATED
PC341Istanbul - Sabiha GokcenESTIMATED
JP115FrankfurtESTIMATED
OS777ViennaESTIMATED
EZS1187Basel - MulhouseESTIMATED
EW5712StuttgartESTIMATED
JP838LjubljanaESTIMATED
ST6440StuttgartESTIMATED
JP3779Basel - MulhouseESTIMATED
DY1908OsloESTIMATED
OTF7444DusseldorfESTIMATED
ST6050MunichESTIMATED
TK1019Istanbul - AtaturkESTIMATED
W62235BudapestESTIMATED
OS769ViennaESTIMATED
TB1651BrusselsESTIMATED
OTF3564Basel - MulhouseESTIMATED
JP593MalmoESTIMATED
XC249AntalyaESTIMATED
TK4106AntalyaESTIMATED
KK6301AntalyaESTIMATED
TK1017Istanbul - AtaturkESTIMATED
EZS1483GeneveESTIMATED
WK402ZurichESTIMATED
WK1406ZurichESTIMATED
D8452VantaaESTIMATED
ST6052DusseldorfESTIMATED
PC341Istanbul - Sabiha GokcenESTIMATED
W67792London - LutonESTIMATED
OS777ViennaESTIMATED
JP838LjubljanaESTIMATED
EZS1187Basel - MulhouseESTIMATED
ST6074Basel - MulhouseESTIMATED
JP115FrankfurtESTIMATED
TK1019Istanbul - AtaturkESTIMATED
OS769ViennaESTIMATED
JP890LjubljanaESTIMATED
OTF3564Basel - MulhouseESTIMATED
JP593MalmoESTIMATED
Prishtina International Airport Adem Jashari
JP891LjubljanaCANCELLED
OS770ViennaTAKE OFF 05:12
XQ5151AntalyaSCHEDULED 05:55
JP114FrankfurtSCHEDULED 06:15
TK4101AntalyaSCHEDULED 07:25
PC6362AntalyaSCHEDULED 07:30
LX1431GeneveESTIMATED
EZS1484GeneveESTIMATED
TK1018Istanbul - AtaturkESTIMATED
EZY4580BerlinESTIMATED
WK403ZurichESTIMATED
WK1407ZurichESTIMATED
OTF7434DusseldorfESTIMATED
ST6441StuttgartESTIMATED
PC342Istanbul - Sabiha GokcenESTIMATED
JP3778PBasel - MulhouseESTIMATED
OS778ViennaESTIMATED
EZS1188Basel - MulhouseESTIMATED
EW5713StuttgartESTIMATED
JP839LjubljanaESTIMATED
ST6053DusseldorfESTIMATED
JP592MalmoESTIMATED
DY1909OsloESTIMATED
OTF3554Basel - MulhouseESTIMATED
ST6051MunichESTIMATED
TK1020Istanbul - AtaturkESTIMATED
W62236BudapestESTIMATED
TB1652BrusselsESTIMATED
OS770ViennaESTIMATED
JP891LjubljanaESTIMATED
XC250AntalyaESTIMATED
JP114FrankfurtESTIMATED
TK4107AntalyaESTIMATED
KK6302AntalyaESTIMATED
EZS1484GeneveESTIMATED
TK1018Istanbul - AtaturkESTIMATED
WK403ZurichESTIMATED
WK1407ZurichESTIMATED
D8453VantaaESTIMATED
ST6075Basel - MulhouseESTIMATED
PC342Istanbul - Sabiha GokcenESTIMATED
W67791London - LutonESTIMATED
OS778ViennaESTIMATED
JP839LjubljanaESTIMATED
EZS1188Basel - MulhouseESTIMATED
ST6053DusseldorfESTIMATED
JP592MalmoESTIMATED
OTF3554Basel - MulhouseESTIMATED
TK1020Istanbul - AtaturkESTIMATED
JP891LjubljanaESTIMATED
OTF7314StuttgartESTIMATED
JP114FrankfurtESTIMATED
OS770ViennaESTIMATED
Prishtina International Airport Adem Jashari