U shpenzuen 30 milionë euro por ende s’i dihet lokacioni Teatrit t’Operes dhe Baletit

19.09.2015 22:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
U shpenzuen 30 milionë euro por ende s’i dihet lokacioni Teatrit t’Operes dhe Baletit

Cashtja për projektin e ri të Teatrit, Operës dhe Baletit ende po vazhdon të jetë i padefinuem mirë.

Projekti për Teatër, Opere dhe Balet tash 10 vjet mbetet i pajetësuem.

Vendi ku ishte vendos ka mbete vetëm gërmadha edhe pse për ta janë shpenzue mbi 30 milionë euro.

 

Ndërsa përfaqësuesit e Ministrisë se Kulturës e quejn projekt të deshtuem.

Por si Ministria ashtu edhe Komuna e Prishtinës fajin për këtë projekt ja lajnë njana-tjetrës.

Ministria e Kulturës për projektin e shtepisë së Teatrit, Operas dhe Baletit ‘’Ibrahim Rugova” i ka nda nji shumë prej 200 mijë euro për fizibilitetin e këtij projekti.

Derisa lokacioni i ri qe po pritet me u ndertue ky projekt  asht vendi  përballë Teatrit Kombëtar ose afër Katedrales “Nana Terezë”.

 

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

KESCO: Jemi duke importuar me çmime mbi 300 euro, po e faturojmë te konsumatorët për 60 euro

KESCO: Jemi duke importuar me çmime mbi 300 euro, po e faturojmë te konsumatorët për 60 euro

Gjykata e Apelit aprovon vendimin e BQK-së për Kosovën e Re

Gjykata e Apelit aprovon vendimin e BQK-së për Kosovën e Re

Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë 7 marrëveshje në kulturë e trashëgimi kulturore

Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë 7 marrëveshje në kulturë e trashëgimi kulturore

Lajçak takohet edhe me shefin e EULEX-it dhe me komandantin e KFOR-it

Lajçak takohet edhe me shefin e EULEX-it dhe me komandantin e KFOR-it

Eurodeputeti austriak e ‘gozhdon’ Lajcakun me pyetje për Kosovën

Eurodeputeti austriak e ‘gozhdon’ Lajcakun me pyetje për Kosovën

Lajçak u takua me Bislimin, biseduan si të arrihet përparim në dialog

Lajçak u takua me Bislimin, biseduan si të arrihet përparim në dialog

Ambasadori gjerman në Prishtinë jep lajmin e mirë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Ambasadori gjerman në Prishtinë jep lajmin e mirë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Liburn Aliu flet për rastin e Haki Abazit, tregon ku qëndron problemi

Liburn Aliu flet për rastin e Haki Abazit, tregon ku qëndron problemi

A po planifikohet shkarkimi i komandantit të FSK-së pasi s’iu bind ministrit për ta shkelur marrëveshjen me SHBA-në

A po planifikohet shkarkimi i komandantit të FSK-së pasi s’iu bind ministrit për ta shkelur marrëveshjen me SHBA-në

Kastrati ia lë Kurtit “xhipin e zi” tek ulësja në Kuvend

Kastrati ia lë Kurtit “xhipin e zi” tek ulësja në Kuvend

Takohen dy presidentët shqiptarë, Osmani e pret Metën

Takohen dy presidentët shqiptarë, Osmani e pret Metën

Kurti: Për tetë muaj në qeveri kemi marrë 396 vendime

Kurti: Për tetë muaj në qeveri kemi marrë 396 vendime

Hekuran Murati thotë se ekonomia e Kosovës ka rikuperuar thuajse plotësisht humbjet e shkaktuara nga pandemia

Hekuran Murati thotë se ekonomia e Kosovës ka rikuperuar thuajse plotësisht humbjet e shkaktuara nga pandemia