Tinguj mesjetarë në Kon- katedralen Katolike të Durrësit

16.05.2015 14:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tinguj mesjetarë në Kon- katedralen Katolike të Durrësit

Gjergj Meta

Tinguj mesjetarë në Kon- katedralen Katolike të Durrësit

 

Një qytet tremijë vjeçar si ai i Durrësit, me një histori ende të pazbuluar krejtësisht, e në pjesën më të madhe e groposur nën betonin e modernitetit, ka ende nevojë të zbulojë rrënjët e tij.

 

Kisha Katolike “Shën Luçia” në Durrës, që gjendet në një nga lagjet më të vjetra të tij, është e angazhuar të rikthejë në identitetin e saj një nga pjesët historike, jo vetëm arkitekturore, por edhe shpirtërore e shoqërore të qytetit. Kjo është arësyeja që herë pas here kjo Kishë, e cila u ndërtua në fund të shek XIX e fillim shekulli XX, së bashku me kompleksin e Arqipeshkëvisë, pret evnimente jo vetëm të karakterit fetar, por edhe kulturor, muzikor e letrar. I fundit ka qenë edhe koncerti i mrekulluesheëm me rastin e ardhjes së papës Françesku që u organizua nga Ministria e Kulturës në bashkëpunim me famullinë e shën Luçisë.

Një nga këto veprimtari është edhe ajo që do të mbahet të djelën me 17 maj në orën 19.00. Eshtë një koncert nga kori toskan me emrin “Cantus Anthimi”.

Ky kor ka linudr pranë Abacisë së shën Antimit në Siena të Italisë nga një grup murgjish Premostratens nën udhëheqjen e mjeshtrit Livio Picotti. Repertori që do të kendojë ky kor është i gjithi i traditës më të mirë të këngës monodike gregoriane e deri te polifonitë e para të rilindjes europiane, nga himni Akathistos te Ildegard von Bingen, muzikë që shkon nga shekulli XI deri në shekullin XV. Një pasuri e vërtetë që luhet në këtë kishëz të vogël të qyteti bregdetar.
Është për t’u përmendur që ky kor po bën një tour në Shqipëri i gjithi me shpenzimet e veta vetëm për të na dhënë ne kënqësinë e dëgjimit të një periudhe muzikore shumë intersante për ne. Kushedi që këto këngë do të zgjojnë brenda nesh ato nota të mbetura në kodet tona gjenetike nga një mesjetë e ndritshme të cilën aq pak e njohim…Print

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Gërvalla: Fëmijët e kishin të shkruar në fytyrë tmerrin e përjetuar, njëri nga të lënduarit u dërgua në Zagreb

Gërvalla: Fëmijët e kishin të shkruar në fytyrë tmerrin e përjetuar, njëri nga të lënduarit u dërgua në Zagreb

Plagoset një person në Obiliq, arrestohet dorasi

Plagoset një person në Obiliq, arrestohet dorasi

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19