Doli nga shtypi libri “Djersa e Gurit” – Muhamet HALILI Vepra të reja

06.12.2015 22:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Doli nga shtypi libri  “Djersa e Gurit” – Muhamet HALILI Vepra të reja

HALILI KONSOLIDON MËTEJ MËNYRËN E TË RRËFYERIT
Muhamet HALILI i njohur më shumë për publikun si gazetar, vazhdon tutje hapërimin e tij në fushën e letërsisë dhe atë, krejt natyrshëm, përmes prozës, përkatësisht tregimit, duke sjellë vlera të reja në letërsinë shqipe. Derisa vitin e kaluar nxori në dritë përmbledhjen e parë me tregime “Fundi i heshtjes”, edituar nga Shtëpia Botuese “Beqir Musliu”, e cila u prit mjaft mirë si nga lexuesi, ashtu edhe nga kritika, këtë vit, përmes të njëjtit botues, na vjen me përmbledhjen e dytë me tregime, “Djersa e gurit”.
Sabit Rrustemi – redaktor, thotë se Libri “Djersa e gurit”, është i koncipuar përmes tri cikleve , brenda të cilave gjejnë hapësirë 22 tregime apo thënë më drejtë 22 tablo të përditshmërisë sonë, Halili konsolidon më tej mënyrën e të rrëfyerit, duke shtjelluar tema të nduarduarta me një gjuhë të qartë e të pasur fjalësh po edhe ngjarjesh. Njëkohësisht, përmes personazheve të kësaj kohe, ai intrigon po edhe përvetëson lexuesin me lehtësinë e të rrëfyerit si dhe me dramacitetin që ngërthen në vete, secili tregim, saqë ai e ka të vështirë për t’iu shkëputur librit derisa t’ia prekë fundin.
Publicisti dhe krijuesi i njohur gjilanas, Hasan Bunjaku, si njëri nga lexuesit dhe vlerësuesit e parë të këtij libri, thotë se Muhamet Halili me mjeshtri i shmanget ndikimit “deformimi profesional” prej gazetari duke përdorur një gjuhë pa shumë stilema, por të afërt me lexuesin. Në anën tjetër, po sipas Bunjakut, autori nuk iu shmanget leksemave, tog-fjalëve e frazeologjive vendore , duke i lënë me qëllim rrëfimet e papërmbyllura, për t’ia mundësuar e lejuar imagjinatës së vetë lexuesit, të cilin ai nuk e do vetëm si shijues pasiv, por si subjekt aktiv, si personazh po edhe si “autor” të vetë rrëfimeve, të cilat si zhanër akoma janë mjaft deficitar në letërsinë tonë.

12336238_10204827432956636_197353952_n
Edhe recensentja tjetër e librit, Naxhije Gashani shprehet se në tregimet e Muhamet Halilit, lexuesi sheh realitetin aktual, rrugët e fatit të heronjve, që lëvizin brenda hapësirave shqiptare të ngarkuar me hallet e përditshme, me dëshirat, ëndrrat e të gjitha këto të jetuara kufijve të traditave e dokeve tona zakonore (disa prej të cilave në rrugën e shprishjes së tyre). Kjo mënyrë e të rrëfyerit, sipas Naxhije Gashanit, më lehtë përceptohet dhe akceptohet nga vetvetja si dhe lexuesi.
Mjeshtëria në ndërthurjen e temave, në portretizimin e personazheve, dhe ideja letrare e fshehur fabulës së tregimeve, është argumenti më real që shpërfaq para lexuesit një autor me një afinitet të stërholluar narrativ, i cili zbret qetas në fushën e prozës shqipe, shprehet Gashani.
Përndryshe, Muhamet Halili u lind në Gjilan ku edhe jeton e punon. Në fushën e publicistikës ka hyrë përmes enigmatikës, si anëtar i redaksisë së revistës “Thes-ari”, për të vazhduar më pas si gazetar në dyjavoren “Bashkimi” (1998 – 1999). Në vitet 2000-2005 ishte pjesë e stafit redaktues në Radio-Gjilan, paralelisht edhe gazetar i Agjencisë së Lajmeve Kosovapress (2000–2010). Ndërsa nga viti 2010 është themelues dhe drejton Portalin e Lajmeve Rajonale 2LONLINE.com, që në fokus ka komunat e pjesës lindore të Kosovës.

1muja

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Shqiptarja në emër të ISIS i pengon gratë tjera shqiptare të kthehen

Shqiptarja në emër të ISIS i pengon gratë tjera shqiptare të kthehen

INDEP: Pakoja për rimëkëmbje ekonomike s’u zbatua në tërësi, nevojiten objektiva të matshme

INDEP: Pakoja për rimëkëmbje ekonomike s’u zbatua në tërësi, nevojiten objektiva të matshme

Kroacia s’ka marrëveshje me Kosovën për ekstradimin e shtetasve të saj

Kroacia s’ka marrëveshje me Kosovën për ekstradimin e shtetasve të saj

169 raste aktive me koronavirus në Kosovë

169 raste aktive me koronavirus në Kosovë

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

IKSHPK me apel për vaksinim, përmend edhe mbylljen totale

IKSHPK me apel për vaksinim, përmend edhe mbylljen totale

Stafi i Klinkës Infektive kërkon nga ministri Vitia shtim të numrit të infermierëve kujdestarë

Stafi i Klinkës Infektive kërkon nga ministri Vitia shtim të numrit të infermierëve kujdestarë

Qytetarët që kishin termin për t’u vaksinuar sot, mund të vaksinohen nesër

Qytetarët që kishin termin për t’u vaksinuar sot, mund të vaksinohen nesër

Rasti ndaj Thaçit e të tjerëve: Apeli rrëzon katër nga pesë ankesat e aplikantëve që iu refuzua statusi i viktimës

Rasti ndaj Thaçit e të tjerëve: Apeli rrëzon katër nga pesë ankesat e aplikantëve që iu refuzua statusi i viktimës

Prokuroria jep detaje: I arrestuari në grykën e Deçanit ishte përgjegjës për kamerat tek burimi i ujit

Prokuroria jep detaje: I arrestuari në grykën e Deçanit ishte përgjegjës për kamerat tek burimi i ujit

Votimi jashtë Kosovës për zgjedhjet komunale/ Deri tani janë aprovuar 653 aplikacione

Votimi jashtë Kosovës për zgjedhjet komunale/ Deri tani janë aprovuar 653 aplikacione

ShSKUK: 80 pacientë të hospitalizuar nga Covid-19

ShSKUK: 80 pacientë të hospitalizuar nga Covid-19

Specialja propozon t’i vazhdohet paraburgimi Salih Mustafës, mbrojtja kërkon lirimin e tij

Specialja propozon t’i vazhdohet paraburgimi Salih Mustafës, mbrojtja kërkon lirimin e tij

Simmons i reagon ambasadorit gjerman: E-mailat dhe dokumentet janë aty që t’i shohin të gjithë

Simmons i reagon ambasadorit gjerman: E-mailat dhe dokumentet janë aty që t’i shohin të gjithë