Biblioteka Kombëtare dhuron libra për Ditën e Librit

23.04.2015 12:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Biblioteka Kombëtare dhuron libra për Ditën e Librit

Ramize Bajaraktari nga kjo Bibliotekë tha se libri është i shenjtë dhe si i tillë duhet të trajtohet, me respektin dhe dashurinë më të madhe.

Suzana Berisha

Dita Ndërkombëtare e Librit nga viti në vit gjithnjë e më shumë po shënohet në mënyrë sa më masive edhe në Kosovë. Duke e përkrahur këtë ditë, edhe tempulli i librit – Biblioteka Kombëtare, mëngjesin e së enjtes mbajti takim me nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme të Prishtinës, bashkë me studentë e dashamirë të librit.

Një thirrje për sa më shumë lexim vazhdoi të jetë edhe sivjet kryesorja në këtë ditë.
Ramize Bajaraktari nga kjo Bibliotekë tha se libri është i shenjtë dhe si i tillë duhet të trajtohet, me respektin dhe dashurinë më të madhe.

“Ne nga ju gjeneratat e reja presim shumë, ju jeni ata që duhet të bëni më të mirën për Kosovën, ju jeni bartës të zhvillimeve të reja në Kosovën, Libri është pasuria shpirtërore e popujve, e kombeve të botës. Kush ka një libër, ka një thesar, thotë një fjalë popullore. Me shpikjen e librit përparoi me hapa gjigantë zhvillimi e arsimi, shkenca dhe kultura. Libri është ai që është i lehtë dhe prej letre, mirëpo ai ka një forcë të jashtëzakonshme dhe të madhe sa të ngre njeriun në maja të universit” u shpreh Bajraktari.
Gjithashtu edhe ushtruesi i detyrës së drejtorit të Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”, Tefik Mehmeti, inkurajoi të rinjtë që të lexojnë sa më shumë libra pasi që leximi është virtyti më i mirë njerëzor.

“Ideja për të përkujtuar librin e ka origjinën në zonën e Katalonisë në Spanjë, që sipas një ligji të asaj kohe, atij që blinte një libër i dhurohej një trëndafil. Të kujtojmë se 23 prilli është shpallur si Ditë Ndërkombëtare e Librit me rezolutë nga UNESCO, ku sipas tyre libri pati mundësinë më të fuqishme për të përhapur dije dhe mjet më i përshtatshëm për të arkivuar dijen e epokave të civilizimit” tha Mehmeti.

Krejt në fund, Biblioteka Kombëtare për nxënësit dhuroi libra falas. /KultPlus.com 

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

Anulohet konkursi për Drejtor të Teatrit Kombëtar

Anulohet konkursi për Drejtor të Teatrit Kombëtar

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Filmi “Zgjoi” arrin marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Filmi “Zgjoi” arrin marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Lirak Çelaj kërkon zëvendësimin e Kadri Veselit me Vlora Çitakun

Lirak Çelaj kërkon zëvendësimin e Kadri Veselit me Vlora Çitakun

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

31 filma dhe dokumentarë do të shfaqen në Festivalin Sportiv “Prishtina 2020”

31 filma dhe dokumentarë do të shfaqen në Festivalin Sportiv “Prishtina 2020”

Ahmeti: Nga janari synojmë punësimin e 20 artistëve në Teatrin Dodona

Ahmeti: Nga janari synojmë punësimin e 20 artistëve në Teatrin Dodona

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Kastrati blen dy libra, Lajqi ia dhuron gjashtë për bibliotekën e qytetit

Kastrati blen dy libra, Lajqi ia dhuron gjashtë për bibliotekën e qytetit

EBU: Kosova s’do të ftohet as për Eurovisionin 2021

EBU: Kosova s’do të ftohet as për Eurovisionin 2021

Kuçi e Dumoshi koordinohen të shtyjnë përpara projektin e Teatrit të Operës dhe Baletit

Kuçi e Dumoshi koordinohen të shtyjnë përpara projektin e Teatrit të Operës dhe Baletit