Sonte “Ballkoni” kosovar do të shfaqet në Beograd

01.06.2015 15:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sonte “Ballkoni” kosovar do të shfaqet në Beograd

Festivali “Një muaj ditë Prishtina në Beograd” do të hapet sonte në ora 19:00, në Qendrën për Dekontiminim Kulturor, me filmin shqiptar “Ballkoni” nga Lendita Zeqiraj.

Në gazeten serbe, Blic, shkruhet për këtë film, i cili ka pranuar një numër të konsiderueshëm të çmimeve internacionale të festivaleve, për herë të parë do të shfaqet para publikut beogradas.

Edhe producenti i këtij filmi Bujar Kabashi në konferencë për medie ka thënë se është i gëzuar që ky film që trajton një fenomen kulturor do të shfaqet në Beograd, transmeton Indeksonline.

“Ky film tregon se si nuk jemi shumë të ndryshëm”, tha Kabashi që tregoi se filmi zgjat 20 minuta dhe i xhiruar me një kuadër.

Gjatë muajit do të mbahen edhe ekspozita, ligjërata dhe shfaqja e filmave me autorë nga Kosova. Qëllimi i gjithë kësaj është që të ketë lidhje mes Beogradit dhe Prishtinës./Indeksonline/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Propagandisti serb: Kurti me Bashkim Jasharin kanë plane për sulm në Veri

Propagandisti serb: Kurti me Bashkim Jasharin kanë plane për sulm në Veri

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Gërvalla: Fëmijët e kishin të shkruar në fytyrë tmerrin e përjetuar, njëri nga të lënduarit u dërgua në Zagreb

Gërvalla: Fëmijët e kishin të shkruar në fytyrë tmerrin e përjetuar, njëri nga të lënduarit u dërgua në Zagreb

Plagoset një person në Obiliq, arrestohet dorasi

Plagoset një person në Obiliq, arrestohet dorasi

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit