Aktorët e Teatrit të Gjilanit 9 muaj pa paga, paralajmërojnë protestë (Video)

13.11.2015 21:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Aktorët e Teatrit të Gjilanit 9 muaj pa paga, paralajmërojnë protestë (Video)

Ka hiç më pak se 9 muaj, që aktorët e Teatrit të Gjilanit janë duke punuar pa asnjë cent.

Gjatë kësaj periudhe, aktorëve nuk u është dhënë asnjëherë pagë gjatë këtyre muajve.

Për më tepër, me këto kushte nuk janë duke u përballur vetëm punonjësit e rinj të teatrit.
Ramadan Kurti ka 35 vjet që punon si aktor dhe ai thotë që kushtet në teatër janë shumë të vështira.

Kurti pohon se komunës së Gjilanit i japin vetëm një javë kohë që aktorëve t’ua japin pagat që u takojnë, ose në të kundërtën paralajmërojnë protestë.

Të njëjtën bindje e kanë edhe aktorët e tjerë gjilanas, të cilët kërkojnë një zgjidhje të menjëhershme nga udhëheqësit e Komunës.

Ata thonë që udhëheqësit komunalë krejt çfarë u kanë ofruar deri tash kanë qenë fjalë premtuese.

Opozita në këtë qytet vlerëson se teatri po mbyllet, si pasojë e neglizhencës së institucioneve komunale.

Në anën tjetër, krahas gjithë kësaj gjendjeje, kryetari i Gjilanit Lutfi Haziri, ndihet shumë komod.

Ai nuk ngurron të thotë se teatri i Gjilanit ofron kushte të kënaqshme për punë, duke mos pranuar në asnjë mënyrë të flasë për pjesën e pagesave.

Teatri i Gjilanit ka të angazhuar 16 aktorë, të cilët presin pagat nga Komuna e Gjilanit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Presidentja Osmani është totalisht e kontrolluar nga Kurti

Haradinaj: Presidentja Osmani është totalisht e kontrolluar nga Kurti

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Pacolli: Pagova 90 mijë euro avionin privat që të kthehesha në Kosovë për të votuar Vjosa Osmanin si presidente

Pacolli: Pagova 90 mijë euro avionin privat që të kthehesha në Kosovë për të votuar Vjosa Osmanin si presidente

Kurti mirëpret emërimin e Stuart Peach si Emisar Special të Britanisë për Ballkanin Perëndimor

Kurti mirëpret emërimin e Stuart Peach si Emisar Special të Britanisë për Ballkanin Perëndimor

Ministria e Jashmte i ndaloi vizitën Petkoviqit për sot dhe nesër

Ministria e Jashmte i ndaloi vizitën Petkoviqit për sot dhe nesër

Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Policia e Ferizajt për një muaj shqiptoi mbi 4 mijë gjoba në trafik

Policia e Ferizajt për një muaj shqiptoi mbi 4 mijë gjoba në trafik

Sektori i tregtisë me numrin më të madh të të punësuarve në Kosovë

Sektori i tregtisë me numrin më të madh të të punësuarve në Kosovë

Kllokoqi letër Kurtit: Mos mendoni për ne vetëm atëherë kur keni më së shumti nevojë

Kllokoqi letër Kurtit: Mos mendoni për ne vetëm atëherë kur keni më së shumti nevojë

Pacolli: Rugova i dha gjithçka Kosovës dhe vuri themelet e shtetësisë

Pacolli: Rugova i dha gjithçka Kosovës dhe vuri themelet e shtetësisë

AGK dënon gjuhën linçuese të grupit “Me kryeministrin” ndaj gazetarëve

AGK dënon gjuhën linçuese të grupit “Me kryeministrin” ndaj gazetarëve

Apeli vërteton dënimin ndaj dy të akuzuarve për krime të luftës

Apeli vërteton dënimin ndaj dy të akuzuarve për krime të luftës

Ministri në largim i Gjermanisë bën thirrje për izolim të të pavaksinuarve

Ministri në largim i Gjermanisë bën thirrje për izolim të të pavaksinuarve

Osmani: Si presidente, do të kujdesem që t’i ruaj dhe kultivoj trashëgiminë dhe miqësitë që i krijoi Ibrahim Rugova

Osmani: Si presidente, do të kujdesem që t’i ruaj dhe kultivoj trashëgiminë dhe miqësitë që i krijoi Ibrahim Rugova