Nji dramë gegnisht në Teatrin Kombëtar (Video)

28.09.2015 20:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nji dramë gegnisht në Teatrin Kombëtar (Video)

Shtatzania e padëshirueme, përpjekja për me abortue frytin e parë, e mandej braktisja e fmisë,  asht nji temë tabu jo vetëm për shoqninë kosovare. Por Bekim Lumi, në krye të katër aktorëve, ka me e sjellë këtë sfidë të Hamletit modern, të Mërkurën në mbramje në skenën e Teatrit Kombëtar.

E aktualiteti jonë e ka ba Bekim Lumin që me e nda peshën e nanës nga nji aktore që ishte në tekstin original, në tre.

Regjisori dhe aktorja kryesore treguen sot në drekë vështirësitë dhe emocionet e mishnimit të rolit të kësaj nane.

Kjo dramë e norvegjezit Jon Fosse, e përkthyeme gegnisht, ka me pasë premierën e saj absolute në gjuhën shqipe. Por Bekim Lumi thotë se kjo dramë duhej të ishte vu’ në skenë që në vitin 2011, kur teatri ishte nën udhëheqjen e Jeton Nezirajt. Regjisori akuzon Nezirajn se me ekzibicionet e tij të çuditshme, arriti me e shmangë këtë shfaqje.

Ndërsa për drejtorin artistik, Teatri Kombëtar ka privilegj që në repertorin e tij me e pasë këtë shfaqje premierë.

Drama “Nana dhe fmija” interpretohet nga aktorët Meli Qena, Donikë Ahmeti, May-linda Kosumovic dhe Bujar Ahmeti.

 

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti para bashkëpartiakëve për mungesën e rrymës: Jam i frustruar me këtë gjendje

Kurti para bashkëpartiakëve për mungesën e rrymës: Jam i frustruar me këtë gjendje

Serbia dominon tregtinë në “Ballkanin e Hapur”

Serbia dominon tregtinë në “Ballkanin e Hapur”

Shakaja e Ramës për Mustafën s’doli nga hiçi, kryetari dhe ish-kryetari s’ia çojnë mirë prej kohësh

Shakaja e Ramës për Mustafën s’doli nga hiçi, kryetari dhe ish-kryetari s’ia çojnë mirë prej kohësh

CNN: Trumpi i ka bërë shumë dëm Amerikës, por tash e bëri gjënë më të mirë ndonjëherë

CNN: Trumpi i ka bërë shumë dëm Amerikës, por tash e bëri gjënë më të mirë ndonjëherë

12 raste të reja të infektuara, një viktimë nga COVID-19

12 raste të reja të infektuara, një viktimë nga COVID-19

Haradinaj: Qeveria të mos neglizhojë obligimin për invalidët e luftës, të paguajë për ndërrimin e protezave

Haradinaj: Qeveria të mos neglizhojë obligimin për invalidët e luftës, të paguajë për ndërrimin e protezave

Edita Tahiri i reagon Kurtit: Keni marrë vota për të zgjidhur problemet e jo për të fajësuar qeveritë e kaluara

Edita Tahiri i reagon Kurtit: Keni marrë vota për të zgjidhur problemet e jo për të fajësuar qeveritë e kaluara

Vuçiq e poshtëron dhe e largon nga puna para kamerave drejtorin e Elektroekonomisë së Serbisë

Vuçiq e poshtëron dhe e largon nga puna para kamerave drejtorin e Elektroekonomisë së Serbisë

Isa Mustafa i reagon Përparim Ramës që e quajti këngëtar: Është në muajin e mjaltit

Isa Mustafa i reagon Përparim Ramës që e quajti këngëtar: Është në muajin e mjaltit

Kurti fajëson “ata që qeverisën për dy dekada” për krizën e thellë energjetike: S’kishin si ta linin Kosovën ndryshe pos në terr e skëterrë

Kurti fajëson “ata që qeverisën për dy dekada” për krizën e thellë energjetike: S’kishin si ta linin Kosovën ndryshe pos në terr e skëterrë

1 950 ankesa ndaj punës së Policisë – rekomandohet suspendimi i 82 pjesëtarëve, arrestohen 30

1 950 ankesa ndaj punës së Policisë – rekomandohet suspendimi i 82 pjesëtarëve, arrestohen 30

Shefi i Forcave të Armatosura të Zvicrës: Situata politike në Kosovë është përkeqësuar

Shefi i Forcave të Armatosura të Zvicrës: Situata politike në Kosovë është përkeqësuar

Pacolli konfirmon se është takuar me delegacionin nga Afrika, kritikon Kurtin që nuk iu përgjigj

Pacolli konfirmon se është takuar me delegacionin nga Afrika, kritikon Kurtin që nuk iu përgjigj

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

Shpend Ahmeti: Kostoja që do ta paguajmë për humbjet e KEDS-it dhe të bizneseve

Shpend Ahmeti: Kostoja që do ta paguajmë për humbjet e KEDS-it dhe të bizneseve

(Video) E rëndë në Shkodër, burri denoncon zhdukjen e gruas. Policia: Dyshohet se është hedhur në shpellë, kemi gjetur telefonin dhe një fletore të saj

(Video) E rëndë në Shkodër, burri denoncon zhdukjen e gruas. Policia: Dyshohet se është hedhur në shpellë, kemi gjetur telefonin dhe një fletore të saj