IHL: 72% e kosovarëve janë të lidhur ngushtë me poezinë

21.03.2015 17:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
IHL: 72% e kosovarëve janë të lidhur ngushtë me poezinë

Instituti për Hulumtimin e Lumturisë në Kosovë ka dalë me një raport mbi njërin prej faktorëve më kyç në arritjen e lumturisë.

Pikërisht në Ditën Ndërkombëtare të Lumturisë dhe Ditën Ndërkombëtare të Poezisë, Instituti për Hulumtimin e Lumturisë në Kosovë, ka treguar se 72% e kosovarëve janë të lidhur ngushtë me poezinë.

“Kjo rritje e përqindjes së njerëzve të lidhur ngushtë me poezinë tregon qartë edhe tendencën pozitive të rritjes së përqindjes së njerëzve të lumtur”, thuhet në raportin e IHL-së.

Kukunews, muajin e kaluar kishte publikuar raportin e Institutit për Hulumtimin e Lumturisë në Kosovë, që tregonte sesi ky institut ka arritur të identifikojë një numër të konsiderueshëm të personave të lumtur në vend.

Ekspertja e IHL-së, Lumturie Merziu, thotë se numri i kosovarëve që janë të lidhur ngushtë me pozinë është duke u rritur dhe ka gjasa që Kosova të bëhet ndoshta shteti i parë poetik.

“Në bazë të analizës që e kemi bërë nëpërmjet rrrjeteve sociale, del se 90 për qind e kosovarëve që kanë Facebook ose kanë shkruar poezi n, ose ka postuar poezi të tjerëve. Mbi 78 për qind e kosovavrëve mesatarisht poston poezi 1 herë në muaj”, thotë Merziu.

Botimi i librave me poezi gjithashtu është një trend në rritje dhe kjo sipas Merziut tregon për një ngritje të nivelit në raportet me kosovarëve dhe poezisë.

“Kjo është tepër e rëndësishme sepse sa më shumë të lidhur me poezinë jemi një hap afër lumturisë”, tha Murtezi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

Anulohet konkursi për Drejtor të Teatrit Kombëtar

Anulohet konkursi për Drejtor të Teatrit Kombëtar

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Filmi “Zgjoi” arrin marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Filmi “Zgjoi” arrin marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Lirak Çelaj kërkon zëvendësimin e Kadri Veselit me Vlora Çitakun

Lirak Çelaj kërkon zëvendësimin e Kadri Veselit me Vlora Çitakun

Ushqimet që nuk duhet të ngrohen kurrë në mikrovalë

Ushqimet që nuk duhet të ngrohen kurrë në mikrovalë

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

31 filma dhe dokumentarë do të shfaqen në Festivalin Sportiv “Prishtina 2020”

31 filma dhe dokumentarë do të shfaqen në Festivalin Sportiv “Prishtina 2020”

Ahmeti: Nga janari synojmë punësimin e 20 artistëve në Teatrin Dodona

Ahmeti: Nga janari synojmë punësimin e 20 artistëve në Teatrin Dodona

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Kastrati blen dy libra, Lajqi ia dhuron gjashtë për bibliotekën e qytetit

Kastrati blen dy libra, Lajqi ia dhuron gjashtë për bibliotekën e qytetit

EBU: Kosova s’do të ftohet as për Eurovisionin 2021

EBU: Kosova s’do të ftohet as për Eurovisionin 2021