Nesër shfaqet premiera e filmit “Kush jam unë”

26.05.2015 16:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nesër shfaqet premiera e filmit “Kush jam unë”

Nesër, në orën 19:30, në Modelariumin e Fakultetit të Arkitekturës, do të shfaqet premiera e filmit dokumentar “Kush jam unë” me regji të Selmon Behës dhe Jeton Rushitit. Filmi përfshinë rrëfime të kosovarëve të rinj dhe sfidat e tyre në kërkim të identitetit, përtej identiteteve të konstruktuara shoqërore.

Filmi është ndërtuar përmes personaliteteve të ndryshme shoqërore dhe politike dhe elaboron përpjekjet e tyre drejt një të ardhme të begatë, duke ruajtur sensin e humorit dhe optimizmin e madh.

I xhiruar përgjatë dy viteve, filmi sjellë rrëfimet e artistit kosovar Petrit Halilaj, muzicientit Bajram “Kafu” Kinolli, zëvendësministrit të Punëve të Jashtme Petrit Selimi, Dijana Simijonoviq nga Gracanica, Rajmonda Sylbije nga komunitetet LGBT, këngëtarja Argjentina Ramosaj dhe të pjesëtarëve të tjerë të shoqërisë kosovare.

Shfaqja e këtij dokumentari i paraprinë Konferencës Ndërkombëtarë Ndërfetare që mbahet për të katërtën herë në Kosovë dhe mbledhë përfaqësues të komuniteteve fetare nga Kosova dhe vende të tjera të botës.

Kjo konferencë organizohet nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës dhe Instituti Ndërkombëtar për Dialog Ndërfetar./botapress/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Propagandisti serb: Kurti me Bashkim Jasharin kanë plane për sulm në Veri

Propagandisti serb: Kurti me Bashkim Jasharin kanë plane për sulm në Veri

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Gërvalla: Fëmijët e kishin të shkruar në fytyrë tmerrin e përjetuar, njëri nga të lënduarit u dërgua në Zagreb

Gërvalla: Fëmijët e kishin të shkruar në fytyrë tmerrin e përjetuar, njëri nga të lënduarit u dërgua në Zagreb

Plagoset një person në Obiliq, arrestohet dorasi

Plagoset një person në Obiliq, arrestohet dorasi

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit