Anulohet ‘PRIFEST 7’. Festivali shkon n’ekzil

22.03.2015 22:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Anulohet ‘PRIFEST 7’. Festivali shkon n’ekzil

Ky asht filmi “Burrneshat”, me te cilin ishte planifikue me u hap Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Prishtine “ PriFest”.

Por, vetem nji muej para se me fillue, festivali u anulue sepse u mor nji vendim i tillë, e tregojnë vet organizatorët.

Përveç buxhetit, simbas organizatorëve, ka edhe arsye tjera pse asht e pamundun, qe sivjet me u mbajtë edicioni i 7’të i “Pri Festit” në Kosovë.

Ne shejë proteste, me 24 dhe 25 Prill të ketij viti, me zero buxhet, ky festival ka me u mbajtë pjesërisht ne Tiranë, me emnin “ PriFest n’egzil”.

Megjithëse jo sivjet, organizatorët jane te bindun se ky festival përseri ka me u kthy ne Prishtine, aty ku u mbajten 6 edicionet paraprake te tij.

Perveç “PriFestit” me vendim te Ministrisë se Kulturës, buxhet ma i vogël për sivjet asht nda edhe për festivalet tjera , si Skena Up, Chopin Piano Fest e DAM fest.

Organizatorët e “PriFestit” i ftojnë krejt eventet e damtueme, me ba nji peticion të perbashkët kunder vendimit te Ministrisë qe uli buxhetin per keto festivale.

N’ anën tjëtër, zyrtarët e Ministrisë së Kulturës nuk e kanë komentu këtë vendim, tue mos u kthy përgjigje as organizatorëve të festivalit e as mediave.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

Anulohet konkursi për Drejtor të Teatrit Kombëtar

Anulohet konkursi për Drejtor të Teatrit Kombëtar

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Filmi “Zgjoi” arrin marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Filmi “Zgjoi” arrin marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Lirak Çelaj kërkon zëvendësimin e Kadri Veselit me Vlora Çitakun

Lirak Çelaj kërkon zëvendësimin e Kadri Veselit me Vlora Çitakun

Ushqimet që nuk duhet të ngrohen kurrë në mikrovalë

Ushqimet që nuk duhet të ngrohen kurrë në mikrovalë

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

31 filma dhe dokumentarë do të shfaqen në Festivalin Sportiv “Prishtina 2020”

31 filma dhe dokumentarë do të shfaqen në Festivalin Sportiv “Prishtina 2020”

Ahmeti: Nga janari synojmë punësimin e 20 artistëve në Teatrin Dodona

Ahmeti: Nga janari synojmë punësimin e 20 artistëve në Teatrin Dodona

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Kastrati blen dy libra, Lajqi ia dhuron gjashtë për bibliotekën e qytetit

Kastrati blen dy libra, Lajqi ia dhuron gjashtë për bibliotekën e qytetit

EBU: Kosova s’do të ftohet as për Eurovisionin 2021

EBU: Kosova s’do të ftohet as për Eurovisionin 2021