Pesë shtete kërkojnë hetim për krimet e luftës në Gaza

E publikuar: 17/11/2023 21:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Pesë shtete kanë bërë thirrje për nisjen e një hetimi për krimet e luftës mbi situatën në Gaza dhe Bregun Perëndimor, ka thënë prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale, raporton SKynews.

Kërkesa është bërë nga Afrika e Jugut, Bangladeshi, Bolivia, Komoret dhe Xhibuti, tha prokurori Karim Kahn.

Afrika e Jugut tha se referimi ishte bërë “për të siguruar që ICC i kushton vëmendje urgjente situatës së rëndë në Palestinë”.

Duhet të theksohet se GJNP-ja tashmë ka një hetim në vazhdim për “situatën në Shtetin e Palestinës” për krime të dyshuara lufte të kryera që nga 13 qershori 2014.

Kjo do të thotë se kërkesa e sotme do të ketë ndikim praktik të kufizuar.

Muajin e kaluar, Kahn tha se zyra e tij kishte juridiksion si për sulmin e Hamasit ndaj Izraelit, ashtu edhe për çdo krim të kryer si pjesë e përgjigjes së Izraelit.

Në një deklaratë, zyra e prokurorit tha se deri më tani kishte “mbledhur një vëllim të konsiderueshëm informacioni dhe provash” mbi krimet në territoret palestineze dhe gjithashtu të kryera nga palestinezët.

Izraeli nuk është anëtar i gjykatës dhe nuk e njeh juridiksionin e saj.

GJNP mund të hetojë shtetasit e shteteve joanëtare në rrethana të caktuara, duke përfshirë kur pretendohet se krimet janë kryer në territoret e shteteve anëtare.