Një shqiptar do ta kemi kampion evrope: Xhaka dhe Gjimshiti në finalen e madhe

E publikuar: 09/05/2024 23:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Bayer Leverkusen – Atalanta, do të jetë finalja e Ligës së Evropës për edicionin 2023/24.

Do të jetë gjithashtu një finale shqiptarësh me Granit Xhakën në njërën anë, dhe Berat Gjimshitin në anën tjetër.

Të dy ishin liderë në repartet e tyre. Xhaka në mesfushë e Gjimshiti në mbrojtje, shkruan Gazeta Express.

Bayer Leverkuseni i Xhakës barazoi 2:2 me Romën, ndërsa kishin triumfuar 0:2 në ndeshjen e parë.

Në anën tjetër, Atalanta e kapitenit të Shqipërisë, Berat Gjimshitit triumfoi 3:0, pasi kishte barazuar 1:1 në ndeshjen e parë.

Finalja do të zhvillohet në Dublin dhe mbetet të shihet se cili nga futbollistët shqiptarë do ta ngrejë lart titullin e garës së dytë më prestigjioze evropiane.