Arrihet marrëveshja për hapjen e korridorit të ri ajror Shqipëri-Kosovë

17.06.2020 13:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arrihet marrëveshja për hapjen e korridorit të ri ajror Shqipëri-Kosovë

“Albcontrol” dhe Agjencia e Shërbimeve të Navigimit Ajror e Kosovës kanë nënshkruar një letër – marrëveshje për koordinimin e trafikut ajror mes Tiranës dhe Prishtinës, transmeton “Zeri.info”.

Në një postim në faqen zyrtare të ASHNA-s është bërë e ditur se një hap i tillë mundëson normalizimin e hapësirës ajrore të Kosovës, pasi korridori i ri ajror shkurton për rreth 15 minuta fluturimet.

“Ky është një hap i rëndësishëm për normalizimin e hapësirës ajrore të Kosovës, sepse korridori i ri ajror do t’i shkurtojë për rreth 15 minuta fluturimet në aeroportin ndërkombëtar të Prishtinës ‘Adem Jashari’ dhe si rrjedhojë do t’i rrisë përfitimet e udhëtarëve, do t’i ulë kostot operuese të kompanive ajrore dhe emetimet e karbonit drejt një aviacioni më të gjelbër”, thuhet më tej në njoftim.

Kjo marrëveshje është lidhur në kuadër të projektit “Mbledhja për normalizimin e aviacionit të Ballkanit” (BANM), e udhëhequr nga NATO-ja.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


KMDLNj: Është e papranueshme të mos testohen anëtarët e familjes ku ka të prekur nga Covid-19

KMDLNj: Është e papranueshme të mos testohen anëtarët e familjes ku ka të prekur nga Covid-19

​Vlora historike: Mëshirim i së kaluarës e të tashmës

​Vlora historike: Mëshirim i së kaluarës e të tashmës

​Digjet një shtallë bagëtish në Caravik të Klinës, dëmet rreth 20 mijë euro

​Digjet një shtallë bagëtish në Caravik të Klinës, dëmet rreth 20 mijë euro

Plagosje në Prishtinë

Plagosje në Prishtinë

Pas Liverpoolit “viktima” e radhës e Arsenalit është Manchester City

Pas Liverpoolit “viktima” e radhës e Arsenalit është Manchester City

​LDK, PDK dhe AAK e lënë të hapur votën pro shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme, LVV kundërshton

​LDK, PDK dhe AAK e lënë të hapur votën pro shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme, LVV kundërshton

Pejë, vdes një 67 vjeçar i prekur me Covid-19

Pejë, vdes një 67 vjeçar i prekur me Covid-19

Aksident tragjik në Tetovë: Një i vdekur dhe tre të lënduar

Aksident tragjik në Tetovë: Një i vdekur dhe tre të lënduar

Koronavirusi shpërthen në Spanjë

Koronavirusi shpërthen në Spanjë

​OBSH: 260 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

​OBSH: 260 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Haradinaj para një viti dha dorëheqje nga posti i kryeministrit

Haradinaj para një viti dha dorëheqje nga posti i kryeministrit

Mesatarisht nga një i vdekur në ditë në Kosovë nga koronavirusi

Mesatarisht nga një i vdekur në ditë në Kosovë nga koronavirusi

​22 vjet nga masakra e Rahovecit

​22 vjet nga masakra e Rahovecit

Kjo rrugë në kryeqytetit mbyllet sot për qarkullim

Kjo rrugë në kryeqytetit mbyllet sot për qarkullim

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Apeli i IKSHPK-së: Mbani maskat dhe distancën fizike

Apeli i IKSHPK-së: Mbani maskat dhe distancën fizike