Kina do t’i ofrojë Afrikës 1 miliard doza të tjera vaksinash kundër COVID-19

01.12.2021 12:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kina do t’i ofrojë Afrikës 1 miliard doza të tjera vaksinash kundër COVID-19

Bashkëpunimi midis Kinës dhe vendeve afrikane ka njohur një zhvillim shumëdimensional.Ai është zgjeruar e forcuar edhe më shumë në perpjekjen e përbashket ndaj pandemisë Covid -19.Në vijim të thellimit të këtij bashkëpunimi,
presidenti i Kinës Xi Jinping tha të hënën se Kina do t’i ofrojë Afrikës një miliard doza vaksinash të tjera kundër COVID-19.

Xi i tha këto në fjalimin e tij në ceremoninë e hapjes të Konferencës së 8-të Ministrore të Forumit të Bashkëpunimit Kinë-Afrikë përmes videolidhjes.

Ky veprim synon ta ndihmojë Bashkimin Afrikan për ta arritur objektivin e vaksinimit të 60 për qind të popullsisë afrikane deri në vitin 2022, tha Xi.

Më 14 tetor u mbërritën në Brundi ndihmat kineze me vaksinat kundër COVID-19/ VCG
Sipas tij, 1 miliard dozat shtesë përfshijnë 600 milionë doza si dhurim dhe 400 milionë të tjera do të ofrohen nëpërmjet mënyrave si prodhimi i përbashkët nga kompanitë kienze dhe vendet përkatëse afrikane.

Krahas kësaj, Kina do të ndërmarrë edhe 10 projekte mjekësore e shëndetësore në vendet afrikane dhe do të dërgojë në Afrikë 1500 punonjës mjekësor dhe ekspertë të shëndetit publik.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kina do t’i ofrojë Afrikës 1 miliard doza të tjera vaksinash kundër COVID-19

Kina do t’i ofrojë Afrikës 1 miliard doza të tjera vaksinash kundër COVID-19

Kryeministri kinez nxit bashkëpunimin dhe multilateralizmin ASEM

Kryeministri kinez nxit bashkëpunimin dhe multilateralizmin ASEM

Zhvillohet ceremonia e transmetimit të dokumentarit “Shija e Makaos” për 22-vjetorin e kthimit të Makaos në atdhe

Zhvillohet ceremonia e transmetimit të dokumentarit “Shija e Makaos” për 22-vjetorin e kthimit të Makaos në atdhe

Kina ul marrëdhëniet diplomatike me Lituaninë në nivelin e të ngarkuarit me punë

Kina ul marrëdhëniet diplomatike me Lituaninë në nivelin e të ngarkuarit me punë

Dialogu ASEAN- Kinë,zhvillim i vrullshëm i marëdhēnive të ndërsjellta

Dialogu ASEAN- Kinë,zhvillim i vrullshëm i marëdhēnive të ndërsjellta

Nisma “Një brez, një rrugë”, arritje të mëdha që nga nisja në 2013-n

Nisma “Një brez, një rrugë”, arritje të mëdha që nga nisja në 2013-n

25 milionë makina të prodhuara nga “Saic-Gm-Wuling”

25 milionë makina të prodhuara nga “Saic-Gm-Wuling”

Nis transmetimin dokumentari i CMG-së “Olimpiada në art”

Nis transmetimin dokumentari i CMG-së “Olimpiada në art”

Kina – 20 vite kontribut në  Organizatën Botërore të Tregtisë

Kina – 20 vite kontribut në Organizatën Botërore të Tregtisë

RCEP-i do të hyjë në fuqi së shpejti, të gjitha palët presin zbatimin e Marrëveshjes së Investimeve Kinë-BE

RCEP-i do të hyjë në fuqi së shpejti, të gjitha palët presin zbatimin e Marrëveshjes së Investimeve Kinë-BE

Presidenti kinez nxit hapjen e bashkëpunimin e APEC-ut në sfondin e pandemisë

Presidenti kinez nxit hapjen e bashkëpunimin e APEC-ut në sfondin e pandemisë

Sondazh optimist për një ecuri pozitive

Sondazh optimist për një ecuri pozitive

Komunikata: Përpjekjet 100-vjeçare të PKK-së kanë çelur rrugën e drejtë për rilindjen e kombit kinez

Komunikata: Përpjekjet 100-vjeçare të PKK-së kanë çelur rrugën e drejtë për rilindjen e kombit kinez

CIIE, 70.72 miliardë dollarë marrëveshje paraprake të nënshkruara

CIIE, 70.72 miliardë dollarë marrëveshje paraprake të nënshkruara

Kina rrit ndihmën për zonat e goditura nga përmbytjet me afrimin e dimrit

Kina rrit ndihmën për zonat e goditura nga përmbytjet me afrimin e dimrit

Stuhitë e dëborës pengojnë fluturimet dhe shkaktojnë dëme në disa zona të Kinës

Stuhitë e dëborës pengojnë fluturimet dhe shkaktojnë dëme në disa zona të Kinës