”Bombat” e Zaevit dhe kushtet e shqiptarëve për bashkëqeverisje!

12.03.2015 14:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
”Bombat” e Zaevit dhe kushtet e shqiptarëve për bashkëqeverisje!
Faik KRASNIQI
”Bombat” e Zaevit, me rastin e përgjimeve të politikanëve të opozitës dhe pozitës, jo vetëm që kanë shkaktuar një ”tërmet” të madh në skenën politike të Maqedonisë, por njëkohësisht kanë nxjerrë në pah edhe fytyrën e vërtetë kriminale të një pushteti diktatorial si ky i Nikola Gruevskit! Nga e gjithë kjo do të dalin në shesh edhe me dhjetëra procese të montuara politike dhe etnike, nga pushteti kriminal i Gruevskit, por kam bindjen që do zbardhet edhe rasti ”Monstra”, ku padrejtësisht për vrasjen e 6 sllavomaqedonasve u dënuan disa shqiptarë!  Për rastin ”Monstra” prej fillimit ne analistët kemi shprehur dyshimet tona se e gjitha kjo është e montuar etnikisht dhe politikisht, nga pushteti i Gruevskit, për qëllime të tij politike! Por si duket këtyre padrejtësive më në fund po iu vije fundi! Pres që Nikola Gruevski dhe të gjithë përgjegjësit e këtyre pisllëqeve, të arrestohen dhe të japin llogari për këto gjëra!
Natyrisht që LSDM-ja do të mundohet të përfitojë me këto përgjime në kurriz të shqiptarëve, por shqiptarët duhet të tregohen vigjilentë në këtë rast! BDI-ja parti shqiptare në pushtet, duhet të dalë sa më parë nga ky koalicion me Nikola Gruevskin, të formohet një qeveri teknike mes shqiptarëve dhe sllavomaqedonasve, dhe të bëhen përgatitjet për zgjedhjet e jashtëzakonshme!  Në zgjedhjet e ardhshme, partitë shqiptare s’duhet të garojnë me më së shumë se dy parti, sepse duke garuar me nga 7-8 parti apo më shumë, vota e shqiptarëve po shpërndahet, dhe shqiptarët asnjëherë s’po arrijnë të marrin më shumë se 29 deputetë! Në rast se në zgjedhjet e ardhshme shqiptarët garojnë me vetëm dy parti, dhe me nje dalje sa më masive në zgjedhje, shqiptarët kanë gjasa që të marrin mbi 40-45 deputetë! Pas këtyre skandaleve, LSDM-ja mund të dalë e para në zgedhje, dhe cilado parti shqiptare që do futet në koalicion me ta, por pse jo edhe dy partitë shqiptare BDI dhe PDSH të jenë pjesë e Qeverisë, duhet të futen me kushte që janë në interes kombëtar të shqiptarëve, në atë koalicion qeverisës!
1) Marrëveshja e Ohrit të implementohet pikë për pikë!
2) Presidenti, Kryeministri apo Kryeparlamentari të jetë shqiptarë! Në tre nga këto pozita të rëndësishme shtetërore, një zëvendës të jetë shqiptar dhe një sllavomaqedonas!
3) Gjysma e pushtetit qeverisës të udhëhiqet nga shqiptarët!
4) 40% e administratës shtetërore të jenë shqiptarë!
5) Njëri nga drejtorët e Shërbimit Sekret të jetë shqiptarë!
6) Drejtori i përgjithshëm i Postave apo Doganave të Maqedonisë të jetë shqiptarë!
7) Komandanti i Ushtrisë apo Drejtori i përgjithshëm i Policisë të jetë shqiptarë!
8) Në ushtrinë dhe policinë e Maqedonisë si në hierarkinë e lartë, por edhe oficerët dhe ushtarët e policët, 40% të jenë shqiptarë!
9) Gjykatat dhe Prokuroritë të ndahen 60% me 40% mes sllavomaqedonasve dhe shqiptarëve, duke filluar nga kryetarët, gjykatësit, prokurorët dhe nënpunësit!
10) Në atë pozitë ku sllavomaqedonasi është udhëheqës, shqiptari të jetë zëvendës dhe anasjelltas!
11) Të bëhet prapë decentralizimi dhe ato lagje shqiptare të Shkupit që u bënë komuna, të kthehen prapë lagje të Shkupit, në mënyrë që kryeqyteti të jetë siç ka qenë para decentralizimit 50 % shqiptarë dhe 50% sllavomaqedonas! Kjo të vlejë edhe për Likovën në Kumanovë, Zajazin në Kërçovë etj!
Nëse partitë shqiptare nuk i kërkojnë këto të drejta përfaqësimi shtetëror dhe shumë të tjera që kanë të drejtë dhe duhet të kërkohen, s’kanë pse të futen në koalicione të panatyrshme me sllavomaqedonasit, ku shqiptarët nuk janë vendimmarrës dhe komb shtetformues!
Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lufta në Ukrainë përçan në mënyrë të rrezikshme Ballkanin Perëndimor

Lufta në Ukrainë përçan në mënyrë të rrezikshme Ballkanin Perëndimor

Ish-Komandanti i lavdishëm i UÇK-së Talat Xhaferi viziton Ukrainën

Ish-Komandanti i lavdishëm i UÇK-së Talat Xhaferi viziton Ukrainën

Tregimet e Muhamet Halilit me stil tërheqës që kanë përsosje rrëfimesh të kënaqshme të bukura dhe me sharmë

Tregimet e Muhamet Halilit me stil tërheqës që kanë përsosje rrëfimesh të kënaqshme të bukura dhe me sharmë

Pabarazia gjinore dhe retorikat politike

Pabarazia gjinore dhe retorikat politike

Dëshmorët do jenë të qet kur liria ka kuptimin e saj, kur synimet e tyre ralizohen!

Dëshmorët do jenë të qet kur liria ka kuptimin e saj, kur synimet e tyre ralizohen!

Reflektimi i autoriteteve kundrejt lëvizjes së çmimeve!

Reflektimi i autoriteteve kundrejt lëvizjes së çmimeve!

Lufta guerile e ukrainasve, mund të kthehet në një makth për ushtrinë ruse

Lufta guerile e ukrainasve, mund të kthehet në një makth për ushtrinë ruse

Liderët e Kosovës nuk po pranohen si duhet në politikën ndërkombëtare

Liderët e Kosovës nuk po pranohen si duhet në politikën ndërkombëtare

Versioni i padëgjuar, ish-Kryetari i LPK’së: Pse Thaçi vendosi të shpallet pavarësia më 17 shkurt

Versioni i padëgjuar, ish-Kryetari i LPK’së: Pse Thaçi vendosi të shpallet pavarësia më 17 shkurt

Bislimi demanton kryediplomatin serb pas intervistës së tij në Bruksel

Bislimi demanton kryediplomatin serb pas intervistës së tij në Bruksel

Rënia – rritja ekonomike dhe politikat shtetërore

Rënia – rritja ekonomike dhe politikat shtetërore

Parimet e udhëheqjes institucionale

Parimet e udhëheqjes institucionale

Pse Albin Kurti nuk po ngihet me varfërinë dhe mjerimin e shqiptarëve?

Pse Albin Kurti nuk po ngihet me varfërinë dhe mjerimin e shqiptarëve?

Godinën e mbajti, por vetë u muros në kryeministri

Godinën e mbajti, por vetë u muros në kryeministri

Kush është përgjegjës për krizën aktuale energjetike në Kosovë?

Kush është përgjegjës për krizën aktuale energjetike në Kosovë?

Pacolli pyet Qeverinë: Ku janë ato 10 mijë vende pune, njerëzit po ikin

Pacolli pyet Qeverinë: Ku janë ato 10 mijë vende pune, njerëzit po ikin