Prova e Demokracisë në ShBA, leksion për botën demokratike

07.01.2021 16:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prova e Demokracisë në ShBA, leksion për botën demokratike

Nga Msc. Skender Berisha

Mesazhi i dërguar nga ngjarja e djeshme në vendin më demokratik në botë, vendi me një prosperitet, me një histori suksesi, vendi që i ka dhënë kurajo për zhvillim vendeve në botë, ka ndihmuar dhe ruajtur balancën e zhvillimeve të ndryshme, dje dha një mesazh jo të mirë.

A mund t’a cilësojmë se ishte D.Trump;
-Njeriu i gabuar në vendin e gabuar?

I mbetet historisë dhe politikës amerikane t’a japin një pergjigjje të tillë!

D. Trump e vuri në provë demokracinë e zhvillimit të një procesi zgjedhor në pikëpyetje.
Etiketën që i vuri ShBA-së, duke u rrezikuar demokracia, në një kohë që të gjithë presin shtim të saj, veshtirë se do të harrohet shpejt.
Dyshimet e ndërhyrjeve të shërbimeve të huaja në ngjarjet e fundit mbeten sigurisht të investigohen, ngase gjërat nuk shkuan ashtu si janë mësuar shoqëria amerikane por edhe ajo botërore të shohin, ngase për një vend siç është Amerika ngjarje të tilla janë të pazakonta, vetëm se të mendohen e lëre më të jenë realitet.
A do të jetë kjo ngjarje një fillim i ndryshimit te ShBA-së, nga një shoqëri e përgjumur që ka rreshqitur pa dijeninë e saj, drejt një shoqërie që do të hap sytë dhe të mos lejojë më të ndodhin ngjarje të tilla që rrezikojnë demokracinë?
Sigurisht që po!
Bartja e përgjegjësisë për ngjarjet e fundit do të tentohet të barten jashtë ShBA-së, por pasojat për një veprim të tillë nga qytetarët amerikan, do mbesin dhe do t’i bartin vetë ShBA-të si tërësi.
Një ndryshim sado i vogël në ShBA, natyrisht se kanë inplikime edhe në politikat botërore, ngase këto ndryshime orientojnë zhvillimet e trendit dhe kahjes së politikave nga vendet me politika gjysmë të konsoliduara dhe atyre në zhvillim e sipër.
Aspiratat e vendeve për t’u zhvilluar dhe aspiruar në organizata të ndryshme dhe për t’u bërë pjesë e botës së modernizuar, si gjithnjë janë mbështetur nga vendi më superior dhe më me influencë në botë, andaj ngjarjet e fundit me protestat që nuk ishin si protesta të zakonshme që bëhen në ShBA, por ndërhyrje direkte në sistemin e zhvilluar demokratik, jep mesazhin se durimi, vigjilenca dhe dëshmia e realitetit janë thelbësore për një shoqëri me tipare dhe vlera demokratike që është edhe synimi kryesor i një shoqërie që aspiron diqka të tillë.
Në fund pas çertifikimit nga Kongresi Joe Biden do të jetë Presidenti i 46 për një mandat të plotë, dhe një tranzicion i qetë i pushtetit nga Trump është premtuar, edhe pse gjithmonë nga ai janë të pritshme edhe befasitë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Prova e Demokracisë në ShBA, leksion për botën demokratike

Prova e Demokracisë në ShBA, leksion për botën demokratike

Mërgata, ekzistenca e shtetësisë sonë!

Mërgata, ekzistenca e shtetësisë sonë!

LDK, përballë sfidave dhe nevojave për ndryshime të brendshme, nevoj për reflektim, nevoj për kthim të shpresës e çka jo tjetër!

LDK, përballë sfidave dhe nevojave për ndryshime të brendshme, nevoj për reflektim, nevoj për kthim të shpresës e çka jo tjetër!

Ndryshimet politike përmes rinisë

Ndryshimet politike përmes rinisë

Rendi i ri botëror dhe kriptovalutat

Rendi i ri botëror dhe kriptovalutat

Të drejtat qytetare të shtazëve

Të drejtat qytetare të shtazëve

Me “bulliqa” nuk arrihet Ndryshimi!

Me “bulliqa” nuk arrihet Ndryshimi!

“Udhëheqësit e UÇK-së i çuan në Hagë veç pse në kasketën e tyre guxuan ta vënë simbolin e shqiptarisë”

“Udhëheqësit e UÇK-së i çuan në Hagë veç pse në kasketën e tyre guxuan ta vënë simbolin e shqiptarisë”

Pasuria e Kosovës dhe ndërmarrjet shoqërore në ish Jugosllavi

Pasuria e Kosovës dhe ndërmarrjet shoqërore në ish Jugosllavi

Perspektiva financiare në Kosovë

Perspektiva financiare në Kosovë

Te njohësh Kosovën në Shqipëri përmes Lulzim Bashës dhe hallit të tij

Te njohësh Kosovën në Shqipëri përmes Lulzim Bashës dhe hallit të tij

Të mbrohet Kosova, të izolohen anti-shqiptarët

Të mbrohet Kosova, të izolohen anti-shqiptarët

Kosova dhe fitorja e Joe Biden

Kosova dhe fitorja e Joe Biden

Njerëz!

Njerëz!

Prokuroritë hajdute ngritin aktakuza kundër hajdutëve

Prokuroritë hajdute ngritin aktakuza kundër hajdutëve

RTK, Kurti dhe Vetëvendosja virtuale

RTK, Kurti dhe Vetëvendosja virtuale