Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

09.03.2019 22:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Këto hulumtime mund të ndikojnë pozitivisht për pacientët të cilët vuajnë nga Glioblastoma – një lloj i tumorit të trurit. Ndonëse duhet ende një miratim i bazuar në studime klinikale, prezenca e mutacioneve të cilat aktivizojnë kinazën, kontribuon në shërimin e këtij tumori me anë të imunoterapisë PD-1. 

Megjithëse këto mutacione janë shumë të rralla në këtë lloj tumori, aplikimi i imunoterapisë PD-1 tek ata pak pacientë që kanë këtë mutacion do të rezultonte i suksesshëm – shkruan NatureMedicine , transmeton Gazeta Express.

Përdorimi i imunoterapisë tek rastet e personave që vuajnë nga melanoma dhe tumori në fshikëz urinar rezulton shumë i suksesshëm. Ndërkohë glioblastoma është më e vështirë për tu trajtuar, dhe jo shumë trajtime kanë rezultuar të suksesshme.

Prania e një mutacioni të tillë detektohet me anë të një mostre të këtij tumori, dhe vëzhgimit të kodit gjenetik të tij.

Studimi u bë me disa pacientë të cilët ishin diagnostikuar me këtë lloj tumori dhe tek ta është aplikuar imunoterapia PD-1, dhe gjatë hulumtimeve u vërejt se personat të cilët kishin këtë mutacion reagonin më mirë ndaj imunoterapisë, sesa ata të cilët nuk bartnin këtë mutacion. Shkencëtarët nuk janë të sigurt mbi mekanizmat dhe parametrat të cilët ndikojnë në dhënien e rezultatit për shërim të këtij lloj tumori.

Ajo çfarë ne do të bëjmë në spitalet tona me pacientët të cilët vuajnë nga Glioblastoma dhe bartin këtë mutacion, është trajtimi i tyre me imunoterapinë PD-1. /Gazeta Express/

Përktheu: Endrina Ramabaja/ Gazeta Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve