Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

09.03.2019 22:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Këto hulumtime mund të ndikojnë pozitivisht për pacientët të cilët vuajnë nga Glioblastoma – një lloj i tumorit të trurit. Ndonëse duhet ende një miratim i bazuar në studime klinikale, prezenca e mutacioneve të cilat aktivizojnë kinazën, kontribuon në shërimin e këtij tumori me anë të imunoterapisë PD-1. 

Megjithëse këto mutacione janë shumë të rralla në këtë lloj tumori, aplikimi i imunoterapisë PD-1 tek ata pak pacientë që kanë këtë mutacion do të rezultonte i suksesshëm – shkruan NatureMedicine , transmeton Gazeta Express.

Përdorimi i imunoterapisë tek rastet e personave që vuajnë nga melanoma dhe tumori në fshikëz urinar rezulton shumë i suksesshëm. Ndërkohë glioblastoma është më e vështirë për tu trajtuar, dhe jo shumë trajtime kanë rezultuar të suksesshme.

Prania e një mutacioni të tillë detektohet me anë të një mostre të këtij tumori, dhe vëzhgimit të kodit gjenetik të tij.

Studimi u bë me disa pacientë të cilët ishin diagnostikuar me këtë lloj tumori dhe tek ta është aplikuar imunoterapia PD-1, dhe gjatë hulumtimeve u vërejt se personat të cilët kishin këtë mutacion reagonin më mirë ndaj imunoterapisë, sesa ata të cilët nuk bartnin këtë mutacion. Shkencëtarët nuk janë të sigurt mbi mekanizmat dhe parametrat të cilët ndikojnë në dhënien e rezultatit për shërim të këtij lloj tumori.

Ajo çfarë ne do të bëjmë në spitalet tona me pacientët të cilët vuajnë nga Glioblastoma dhe bartin këtë mutacion, është trajtimi i tyre me imunoterapinë PD-1. /Gazeta Express/

Përktheu: Endrina Ramabaja/ Gazeta Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Ky ilaç shëron shpejt depresionin

Ky ilaç shëron shpejt depresionin

Mësojuani fëmijëve këto 5 gjëra kur janë të vegjël, që ata të jenë të lumtur të rritur

Mësojuani fëmijëve këto 5 gjëra kur janë të vegjël, që ata të jenë të lumtur të rritur

ICT Awards 7 viziton Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë në Universitetin e Prishtinës

ICT Awards 7 viziton Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë në Universitetin e Prishtinës

Prototipe të iPhone po përdoren për të thyer sigurinë e telefonëve të Apple

Prototipe të iPhone po përdoren për të thyer sigurinë e telefonëve të Apple