Ushqimet që duhet t’i konsumoni më shpesh për shëndetin e veshkave

11.06.2022 00:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ushqimet që duhet t’i konsumoni më shpesh për shëndetin e veshkave

Veshkat janë përgjegjëse për pastrimin dhe eliminimin e mbetjeve nga trupi. Çdo ditë, ata filtrojnë produktet e mbeturinave dhe ujin e tepërt nga qarkullimi i gjakut, i cili bëhet urinë që udhëton përmes ureterëve në fshikëz.

Nëse toksina nuk eliminohet siç duhet dhe në mënyrë efektive, ato mbeten në trup dhe shkaktojnë një sërë problemesh, gurë në veshka apo presion të lartë të gjakut. Duke pastruar veshkat tuaja, ju mund të eliminoni toksinën, të përmirësoni rrjedhën e urinës dhe të stimuloni funksionin e veshkave.

Veshkat mund të pastrohen plotësisht nëse merrni një sasi të mjaftueshme lëngjesh dhe konsumoni ushqime të përshtatshme, si fruta dhe perime të freskëta.

KosovaPress tregon se cilat ushqime duhet të konsumoni sa më shpesh për shëndetin e veshkave:

Shalqiri

Shalqiri përbëhet nga një përqindje e lartë uji, ka efekt diuretik dhe stimulon prodhimin e urinës. Antioksiduesit e shumtë që përmban ruajnë shëndetin e veshkave dhe organeve të tjera duke larguar toksinën nga trupi.

Lëng limoni

Shtoni pak lëng limoni në ujë për të stimuluar funksionin e veshkave dhe për të parandaluar gurët në veshka. Lëngu i limonit rrit nivelin e citratit në trup.

Manaferrat

Janë një burim i shkëlqyer i antioksiduesve që zvogëlojnë rrezikun e një sërë sëmundjesh. Ato stimulojnë eliminimin e acidit urik. Kjo i mban veshkat të shëndetshme dhe redukton rrezikun e gurëve në veshka.

Mollët

Janë një burim i shkëlqyer i antioksiduesve dhe fibrave që kanë efekte antiinflamatore. Studimet kanë treguar se mollët stimulojnë funksionin e veshkave dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të veshkave.

Farat e kungullit

Janë një burim i shkëlqyer i antioksiduesve, vitaminave dhe mineraleve. Ato stimulojnë funksionin e veshkave dhe zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të gurëve në veshka.

Xhenxhefili

Përmban përbërës që stimulojnë funksionin e veshkave dhe eliminojnë toksinën nga gjaku. Studime të shumta kanë treguar se xhenxhefili ka një efekt të shkëlqyer në shëndetin e të gjithë organizmit.

Shafrani i Indisë

Ka efekt të shkëlqyer antiseptik, kështu që mund të përdoret për të trajtuar dhe lehtësuar një sërë sëmundjesh dhe çrregullimesh. Ai gjithashtu ka veti antiinflamatore, duke e bërë atë të shkëlqyer për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve kronike të veshkave.

Luleradhiqe

Stimulon funksionin e veshkave, eliminimin e ujit të tepërt dhe toksinës. Mënyra më e mirë për të konsumuar luleradhiqe është të pini çaj luleradhiqe.

Hithra

Studimet kanë treguar se hithra është veçanërisht efektive në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar. Hithra ka një efekt diuretik dhe zvogëlon rrezikun e akumulimit të baktereve brenda sistemit urinar.

Majdanozi

Ka një efekt të shkëlqyer diuretik dhe mund të përdoret për të parandaluar dhe trajtuar infeksionet e traktit urinar dhe gurët në veshka.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në