Muhaxheri: Jam kundër kandidimit të Lumir Abdixhikut për kryetar të Prishtinës

13.05.2021 22:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Muhaxheri: Jam kundër kandidimit të Lumir Abdixhikut për kryetar të Prishtinës

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Gazmend Muhaxheri ka folur për kandidimin e kryetarëve të komunave për zgjedhjet lokale që pritet të mbahen në tetor të këtij viti në Kosovë.

Muhaxheri në Pressing në T7 tha se nuk beson që emrat që u përmenden për kandidim për kryetar të Prishtinës, si Alban Zogaj, Dardan Sejdiu e Arben Gashi do të jenë kandidatë të LDK-së për kryetar të kryeqytetit.

“Nuk e besoj që është ndonjëri prej tyre. Kandidati për Prishtinën dhe Prizrenin do të jenë më të vonshëm, ndërsa për komunat e tjera do të dalim më herët”, tha Muhaxheri.

Ndërsa, sa i përket mundësisë së kandidimit të kryetarit të LDK-së, Lumir Abdixhiku, për kryetar të Prishtinës, Muhaxheri thotë se është kundër kësaj.

Sipas tij, kryetari i partisë duhet të përgatitet për udhëheqjen e Qeverisë.

“Jo, unë kam qenë prej të rrallëve në kryesi që kam qenë kundër kandidimit të Isa Mustafës për kryetar të Prishtinës. Unë kam thon se kryetari i partisë nuk duhet të hyjë në garë për komunën, por duhet të përgatitet për Qevrinë, pra aty e tregon seriozitetin kryetari i partisë është vetëm për të qenë kryeministër, ndërsa për kryetarët e komunave mund të zgjedhet ndonjë kandidat tjetër.

Sa të muj edhe qitij (Lumir Abdixhikut) ka mi thon që s’bon me dal kandidat për kryetar të Prishtinës, se mandej s’mundesh me dalë kandidat për me udhëheq qeverinë”, tha Muhaxheri.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdes ish-drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nysret Hajrullahu

Vdes ish-drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nysret Hajrullahu

Gjobitet zyrtari policor që tejkaloi në vijë të plotë në magjistralen Ferizaj-Gjilan

Gjobitet zyrtari policor që tejkaloi në vijë të plotë në magjistralen Ferizaj-Gjilan

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

Norvegjia ia dhuron Kosovës 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca

Norvegjia ia dhuron Kosovës 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca

Cakaj thotë se nuk është dhe nuk synon të bëhet pjesë e asnjë partie politike në Kosovë

Cakaj thotë se nuk është dhe nuk synon të bëhet pjesë e asnjë partie politike në Kosovë

Valon Syla: Po kërkohet ndërrimi i shefave të RTK-së, ka nisur fushata

Valon Syla: Po kërkohet ndërrimi i shefave të RTK-së, ka nisur fushata

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

Gjinovci për heqjen e polisës: Qeverisë Kurti i shtohet edhe një minus, për dy vite me këso zgjidhje bëjnë minusa sa PDK’ja

Gjinovci për heqjen e polisës: Qeverisë Kurti i shtohet edhe një minus, për dy vite me këso zgjidhje bëjnë minusa sa PDK’ja

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Sofja nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

Sofja nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

Kurti para ministrit Italian: Njohja e Kosovës nga Serbia e domosdoshme, s’do të ketë përsëritje të tragjedive

Kurti para ministrit Italian: Njohja e Kosovës nga Serbia e domosdoshme, s’do të ketë përsëritje të tragjedive

Konjufca: Kosova përherë mirënjohëse ndaj kontributit të Italisë

Konjufca: Kosova përherë mirënjohëse ndaj kontributit të Italisë

Serbia po pretendon se ofroi vaksina për krejt shqiptarët në Kosovë

Serbia po pretendon se ofroi vaksina për krejt shqiptarët në Kosovë

Japonia i dhuron Kosovës pajisje mjekësore në vlerë 810 mijë euro

Japonia i dhuron Kosovës pajisje mjekësore në vlerë 810 mijë euro

Ministri i Jashtëm i Italisë: Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me Serbinë

Ministri i Jashtëm i Italisë: Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me Serbinë

Deputetja e VV-së përshkruan situatën në Samitin në Turqi: Serbia pati fjalë fyese, shtetet e rajonit nuk i duartrokitën

Deputetja e VV-së përshkruan situatën në Samitin në Turqi: Serbia pati fjalë fyese, shtetet e rajonit nuk i duartrokitën