Lajmi i Fundit: Arrestohet Ramush Haradinaj në Slloveni

E publikuar: 17/06/2015 14:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Në rrugë gjatë kthimit pas vizitës zyrtare në Berlin, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, është ndaluar në Aeroportin e Lubjanës, në Slloveni, në bazë të një fletarresti të lëshuar nga policia e Serbisë ne vitin 2006.

AAK e konsideron këtë një veprim ndërhyrje me qëllime të njëjta dhe identike si te policisë serbe, ndaj z.Ramush Haradinaj, ish-kryeministër i Kosoves dhe udheheqes i njohur i luftes per lirine e Kosoves.

AAK kerkon veprim te menjehershem per lejimin e z. Haradinaj ne udhetimin e tij drejt Prishtines, dhe e konsideron kete ndalim tendence te qellimshme ndaj personalitetit dhe gjithe asaj qe perfaqeson z. Haradinaj.

Fletarrestet serbe, njollosjet dhe sulmet ndaj z. Haradinaj jane zhvleftesuar dhe demantuar disa here dhe ne forma te ndryshme.