Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

20.06.2022 20:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nëse gjithmonë përpiqeni të fshihni zemërimin ose zhgënjimin tuaj në punë, atëherë është koha të zbuloni nëse ekziston një term specifik për të.

Të gjithë duam të sillemi në mënyrë perfekte në mjedisin e punës që i përkasim dhe falënderojmë gjithmonë kolegët tanë, por a keni menduar ndonjëherë se kjo sjellje mund të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin tonë mendor ? Nuk është aspak keq të dëshirojmë të sillemi gjithmonë profesionalisht, por kur shtypim emocionet tona si zemërimi, trishtimi apo stresi, ne pushtohemi nga këndvështrimi dhe kjo padyshim që i bën shumë dëm shëndetit tonë.

Shtypja e emocioneve tona mund të jetë jashtëzakonisht shkatërruese, sepse ne në thelb po ia mohojmë vetes ndjenjën dhe shprehjen e një pjese të tyre. Këto ndjenja na bëjnë të ndihemi të rraskapitur pa e kuptuar pse.

Sipas psikologes Gemma Leigh Roberts: “Kur vendosim vazhdimisht një ‘fytyrë të guximshme’, ne zgjasim stresin ekzistues dhe kjo rezulton që të bëhemi më pak produktivë. Kur në mënyrë të përsëritur refuzojmë të menaxhojmë emocionet tona negative, kjo jo vetëm që ndikon në performancën tonë të punës, por ndikon edhe në shëndetin tonë fizik dhe shumë shpesh çon në depresion”. Termi këndvështrim ekziston sepse kemi frikë nga kritika që mund të rezultojë nga shfaqja e çdo emocioni tonë, duke shmangur kështu sinqeritetin.

Nëse doni të ndryshoni të gjitha këto, së pari pranoni atë që ndjeni në të vërtetë, pastaj flisni me dikë dhe vendosni kufij kur të tjerët e teprojnë. Krahas gjithë kësaj është e rëndësishme, sipas ekspertëve, të mos harroni të kujdeseni për veten, edhe nëse është në kundërshtim me mendimin e të tjerëve./ abcnews.al

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi