Gjashtë konceptet e Kanunit

26.08.2017 10:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjashtë konceptet e Kanunit

Besohet se njerëzimi modern (Homo sapiens) ka origjinën në Afrikë, në mes të 150 mijë dhe 200 mijë vjet më parë, të cilët më pas u shpërndanë në Eurazi diku pas 65 mijë vjetësh. Ndryshime të shpejta klimatike dhe mjedisore ndodhën në Afrikë në mes të viteve 80 mijë e 70 mijë BP (para kohës së tashme), shkruan sot Koha Ditore.

Kjo është pika fillestare prej së cilës njerëzit zhvilluan tërësisht vlerat etike në shoqëri pa pushtet shtetëror, i cili do të ishte garantues duke u mundësuar njerëzve që të mbajnë paqe dhe rend në komunitetin e tyre.

Çka është vlera etike në shoqëri pa pushtet shtetëror? Mund të shihet në vlerat etike të Kanunit, të cilat i kanë pasur fiset në bjeshkët e Shqipërisë. Pjesa veriore e Shqipërisë përbëhet nga terrene të larta malore me gryka të thella. Njerëzit në këtë rajon, të cilët flasin në dialektin gegë, i kanë ruajtur strukturat fisnore derisa diktatori shqiptar, Enver Hoxha, i shkatërroi pas Luftës së Dytë Botërore. Bjeshkët e larta në veri kanë qenë subjekt fisnor i kodit zakonor të quajtur Kanun që nga mesjeta. Kanuni është transmetuar gojarisht mes klaneve shqiptare deri kur ati françeskan, Shtjefën Gjeçovi e hartoi kodin i cili u botua pas vdekjes së tij, në vitin 1933, me titullin “Kanuni i Lekë Dukagjinit”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Llashtica e mobilizuar për ta votuar numrin 144

Llashtica e mobilizuar për ta votuar numrin 144

Lutfi Haziri mirëpritet në fabrikën e duhanit Premium Tabacco Group

Lutfi Haziri mirëpritet në fabrikën e duhanit Premium Tabacco Group