​6 arsye pse meshkujt largohen nga femra që duan

10.06.2022 00:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​6 arsye pse meshkujt largohen nga femra që duan

Dashuria kërkon guxim dhe burrat ndonjëherë e kanë më të vështirë se gratë. Kur një njeri bie në dashuri, ai nuk merr parasysh vuajtjet që mund të përjetojë, sepse ai bën çmos për ta ruajtur atë dashuri.

Nisur nga ndryshimet në të menduarit dhe veprimet mashkull-femër kur bëhet fjalë për dashurinë, për ta kuptuar më mirë, sjellim 6 arsyet pse meshkujt largohen më shpesh nga femrat që duan.

Ai mendon se ajo po përpiqet ta ndryshojë atë

Kur një mashkull ndjen se i mungon diçka në dashuri, ai fillon të kërkojë një rrugëdalje. Gratë shpesh i perceptojnë burrat si projektet e tyre të vogla që kërkojnë shumë përpjekje. Albert Einstein tha shumë kohë më parë: “Burrat martohen me një grua me shpresën se një grua nuk do të ndryshojë kurrë, dhe gratë martohen me një burrë me shpresën se ai do të ndryshojë”.

Njerëzit në thelb nuk ndryshojnë sepse njëri prej tyre e kërkon atë. Ata duhet të zbulojnë vetë se kush janë dhe pas kësaj ata mund të rriten dhe piqen me ndihmën dhe dashurinë e partnerit të tyre.

Ai është i kërcënuar nga suksesi i saj

Në një studim të kryer në Universitetin e Floridës, meshkujt pësuan një goditje të madhe në egon kur partnerët përjetuan sukses, edhe kur nuk ishin në konkurrencë të drejtpërdrejtë. Suksesi femëror gjithashtu ndikon negativisht tek një mashkull kur merret parasysh e ardhmja e një marrëdhënieje. Nëse një burrë nuk është në gjendje të arrijë nivelin e suksesit të gruas së tij, ai shpesh e lë atë.

Atë e shqetësojnë ankesat e vazhdueshme

Burrat mund të dëgjojnë këshilla, por jo kundërshtime të vazhdueshme. Ata e shohin këtë si një formë nënçmimi. Ndonjëherë burrat sillen si fëmijë, por ata janë të rritur që nuk i tolerojnë ankesat dhe bezdisjet. Ankesa formon një zakon negativ që meshkujt përfundimisht e injorojnë dhe e shmangin. Marrëdhënia bëhet pasive agresive gjë që nuk është e shëndetshme për askënd. Për meshkujt, më pak seksi është bezdisja e femrave.

Ai vuan nga mungesa e intimitetit

Besoni apo jo, meshkujt dëshirojnë intimitetin po aq sa femrat. Nëse një mashkulli duhet të lutet për seks, ai ka shumë të ngjarë të kërkojë lumturinë diku tjetër pas një kohe.

Ai nuk do të qëndrojë shumë gjatë me një grua që nuk dëshiron të marrë pjesë në aspekte të rëndësishme të jetës së tij. Një mashkull bie në dashuri për shumë arsye, por ka edhe një sërë gjërash dhe situatash që mund ta refuzojnë atë.

Vazhdimisht e krahason atë me të tjerët

Nuk ka asgjë më pak të këndshme sesa kur një grua krahason një burrë me ish-in e tij. Kur një grua fillon të bëjë krahasime të tilla, është fillimi i fundit. Burrat nuk duan të analizojnë të kaluarën e partneres së tyre.

Një burrë, qoftë burrë apo grua, dëshiron të besojë se është i vetmi që ka rëndësi për momentin. Ai nuk dëshiron të dëgjojë që i dashuri i mëparshëm bëri këtë apo atë. Ai dëshiron të dijë se ajo që po bën është e mjaftueshme.

Ajo është e varur emocionalisht

Burrat kanë nevojë për hapësirë dhe nuk duan të jenë në pronësi. Burrat, ashtu si gratë, kanë nevojë për miq. Nuk u pëlqen të ndihen si dado. Nëse një njeri humbet lirinë, ai do të ndihet si në burg dhe do të largohet. Një marrëdhënie e shëndetshme do të thotë që të dyja palët kanë miqtë dhe hobi të tyre.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit