Zbuloni se a jeni të varur nga sheqeri?

08.03.2019 13:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbuloni se a jeni të varur nga sheqeri?

Disa eksperimente të bëra në laboratorin e minjve, kanë rezultuar që ata zgjedhin sheqerin përpara kokainës.

Përdorimi i sheqerit shkakton obezitetin, diabetin dhe hipertensionin, dhe fatkeqësisht sasia e sheqerit është shumë e pranishme në ushqimet të cilat i përdorim çdo ditë.

Autori i këtij studimi, James Dinicolantonio thotë që ndryshe nga kripa, kur ne konsumojmë shumë sheqer, receptorët e shijes së ëmbël nuk reagojnë. Kështu një person mund të hajë me dhjetëra çokollata dhe prapë të ndiej nevojën për të ngrënë ende. Pikërisht këtu qëndron problemi që ne kemi një mekanizëm të caktuar që na tregon kur konsumojmë më tepër kripë se që duhet, por nuk e kemi një të tillë për sheqerin.

Sipas këtij studimi konsumimi i sheqerit të rafinuar mund të prodhojë substanca nga të cilat njerëzit krijojnë varësi. Këto substanca shkaktojnë simptoma siç është mbyllja në vete. “Mbyllja në vete, vjen si shkak i deficiencës se sasisë së dopaminës që shkaktohet nga rritja e konsumit të sheqerit”, tha udhëheqësi i këtyre studimeve. Këto simptoma çojnë në çrregullime të tjera të trurit, të cilat lidhen me një gjendje të ngjashme me atë të depresionit – shkruan The Guardian, raporton Gazeta Express.

Ka një ndryshim gjenetik të mënyrës se si organizmat i përgjigjen konsumimit të tepërt të sheqerit. Mirëpo në përgjithësi ajo çfarë është brengosëse është pikërisht ‘kënaqësia’ që përjetohet kur ne konsumojmë produkte me sasi të lartë sheqeri./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës