Vaji i Xhenxhefilit – Si të Përgatisni Kurën e Përjetësisë

21.01.2020 09:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vaji i Xhenxhefilit – Si të Përgatisni Kurën e Përjetësisë

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si ta përgatisni vajin në kushtet e shtëpisë. Foto:Flickr
Xhenxhefili është një zhardhok i artë në vlera që i përket familjes botanike Zingiberaceae.

Ky zhardhok përdoret gjërësisht si një erëz, por prej mijëra vitesh ka qenë ‘ylli ndriçues’ i shumë kurave shëruese në mjekësinë popullore.

Xhenxhefili dhe vaji esencial i tij kanë fituar shumë popullaritet jo vetëm për aftësitë shëruese por edhe ato aromatike.

Vaji esencial është shumë i fuqishëm dhe shërues sepse përmban sasitë më të mëdha të xhinxherolit, përbërësi më aktiv dhe më shërues i zhardhokut.

Ndaj ky vaj është mënyra më e mirë për të përfituar vlerat më të mira shëndetsore.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si ta përgatisni vajin në kushtet e shtëpisë.

Përmbajtja e vajit të xhenxhefilit

Zhardhoku përmban 115 substanca të shëndetshme që luajnë rolin antioksidantëve dhe që luftojnë inflamacionin.

90 përqind e vajit përbëhet nga substanca mbrojtëse kundër baktereve dhe inflamacionit.

Shumica e përbërësve organikë të vajit përmbajnë xhinxherolin, një substancë e testuar klinikisht që rekomandohet të përdoret rregullisht.

Përfitimet e vajit të xhenxhefilit

Vaji rekomandohet për përdorime topikale kundër dhimbjeve, për qarkullimin e gjakut dhe problemeve me tretjen.

Ai përmirëson tretjen, largon gazrat, diarenë dhe të vjellat.

Atë mund ta përdorni edhe nëse dëshironi të shtoni në peshë ose të përmirësoni oreksin.

Xhenxhefili dhe vaji i tij sugjerohen kundër të ftohtit, gripit, azmës, bronkitit dhe problemeve me frymëmarrjen.

Ato ndihmojnë në heqjen e sekrecioneve të mushkërisë dhe rekomandohen të përdoren bashkë me mjaltin për rezultate më të mira.

Si ta përgatisni vajin e xhenxhefilit

Përbërësit:

Xhenxhefil

1 gotë e gjysmë me vaj ulliri

Rende

Tenxhere

Përgatitja:

Shpërlajeni xhenxhefilin me gjithë lëkurë me ujë të bollshëm. Lëreni të thahet për disa orë. Copëtojeni dhe grijeni në rende. Grimëcat e xhenxhefilit hidhini në një tenxhere ku duhet të shtoni vajin e ullirit.

Lërini të ziejnë në temperaturë të ulët për dy orë. Vendoseni lëngun në një napë sterile dhe kullojeni. Vajin e përftuar hidheni në shishe dhe mbajeni në një vend të errët dhe të ftohtë për maksimumi gjashtë muaj.

Përdorimi

Nëse keni nevojë për energji për shpirtin, trurin dhe trupin atëherë nuhasni dy deri në tre pika nga vaji.

Nëse keni nevojë për masazh, mund të përzieni dy ose tre pika me një vaj tjetër bartës dhe ta përdorni kundër artritit, reumatizmës, frakturave, dhimbjeve të mesit, të muskujve dhe për qarkullimin e gjakut.

Nëse keni të vjella, shtoni një pikë nga vaji në ujë dhe pijeni ngadalë. Nëse vuani nga diarea dhe gazrat masazhoni pjesën e poshtme të barkut. Për qarkullimin e gjakut dhe zemrën fërkoni kraharorin me dy pika vaj dy herë në ditë. Për frymëmarrjen, hidhni një pikë vaji në çaj.

A është i sigurt për përdorim?

Nëse keni një lëkurë të ndjeshme, bëni një test fillestar duke hedhur një pikë në lëkurën e dorës. Nëse vaji shkakton alergji do ta kuptoni menjëherë.

Mos e aplikoni vajin në zonat e ekspozuara në diell sepse mund të jetë fototoksik. Nëse jeni shtatzënë ose po ushqeni me gji, konsultohuni me një mjek.

Vaji mund të përdoret tek fëmijët mbi 2 vjeç për dhimbjet e stomakut, të vjellat dhe dhimbjet e kokës, por duhet të konsultoheni me një mjek fillimisht./AgroWeb.org/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Si u “transformua” jeta e miliarderes pas koronavirusit (FOTO)

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Ish-ylli i Brazilit, Hulk martohet me mbesën e gruas, pas lidhjes 12-vjeçare

Rrëfimi rrënqethës i futbollistit në Spanjë: Ky virus nuk është shaka, ja tmerri që përjetova

Rrëfimi rrënqethës i futbollistit në Spanjë: Ky virus nuk është shaka, ja tmerri që përjetova

Mozzik publikon pamje pas tërmetit në Kroaci: Bëhu i fortë Zagreb

Mozzik publikon pamje pas tërmetit në Kroaci: Bëhu i fortë Zagreb