Thellohet kriza në Telekom – punëtorët paralajmërojnë ndërprerje të shërbimeve

21.07.2019 19:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thellohet kriza në Telekom – punëtorët paralajmërojnë ndërprerje të shërbimeve

Ditë më parë, Telekomi është dërguar te përmbaruesi nga kompania “Z-mobile”, për shkak të borxhit prej 25 milionë eurosh.

Moskryerja e pagesës, në bazë të vendimit për urdhër përmbarimor, obligon të ekzekutohet përmbarimi i dhunshëm, e që nënkupton bllokimin e llogarive bankare, raporton KTV.

Për daljen e Telekomit nga kjo gjendje, njohës të ekonomisë dhe Sindikata e punëtorëve të PTK-së, janë duke kërkuar ndihmë nga Qeveria.

Sipas tyre, është koha që Ekzekutivi ta ndihmojë Telekomin, i cili, siç thonë ata, për vite me radhë ka derdhur me miliona euro në buxhetin e shtetit.

Kryetari i Federatës Sindikale të Telekomit, Lahmi Balaj, në një përgjigje me shkrim për Kohavisionin, ka kërkuar që kontrata mes Telekomit dhe Z-mobile-it të hetohet nga Prokuroria.

Balaj, pas datës 30 korrik, ka paralajmëruar edhe greva, duke ndaluar kështu dhënien e shërbimeve për konsumatorët.

“Ne besojmë fuqishëm që Qeveria, edhe pas dorëheqjes, ka mandat për ta zgjedhur këtë skandal të kontratës famëkeqe Telekom-Z-Mobile. Sindikata, bashkë me punëtorët, e përkrah vendimin e Bordit dhe kryeshefit për mosvazhdimin e kësaj kontrate, pasi që tash janë raportet zyrtare për dëmet e shkaktuara nga Z-mobile”, ka thënë Balaj.

Për këtë çështje, Kohavisioni, gjatë ditës, ka provuar të marrë përgjigje nga ministri në largim i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, por i njëjti nuk ka pranuar të flasë për çështjen në fjalë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thellohet kriza në Telekom – punëtorët paralajmërojnë ndërprerje të shërbimeve

Thellohet kriza në Telekom – punëtorët paralajmërojnë ndërprerje të shërbimeve

Kurti jep tri arsye pse duhet shkuar menjëherë në zgjedhje

Kurti jep tri arsye pse duhet shkuar menjëherë në zgjedhje

NISMA mbledhje të jashtëzakonshme të Kryesisë, flasin për dorëheqjen e Haradinajt dhe Specialen

NISMA mbledhje të jashtëzakonshme të Kryesisë, flasin për dorëheqjen e Haradinajt dhe Specialen

Policia holandeze jep detaje për vrasjen e Festim Latos-Presidentit të vetshpallur të Çamërisë

Policia holandeze jep detaje për vrasjen e Festim Latos-Presidentit të vetshpallur të Çamërisë

Sejdiu thërret për unifikim në LDK, nuk tregon a do të kandidojë për kryetar

Sejdiu thërret për unifikim në LDK, nuk tregon a do të kandidojë për kryetar

Ramushi – hero dhe viktimë

Ramushi – hero dhe viktimë

Kryediplomati malazez: Me largimin e Haradinajt, Thaçi e Vuçiq marrin më shumë hapësirë në negociata

Kryediplomati malazez: Me largimin e Haradinajt, Thaçi e Vuçiq marrin më shumë hapësirë në negociata

Politikat joevropiane

Politikat joevropiane

Dorëheqjen e Haradinajt, analistët po e vlerësojnë të qëllimshme dhe për përfitime elektorale

Dorëheqjen e Haradinajt, analistët po e vlerësojnë të qëllimshme dhe për përfitime elektorale

Kadri Veseli thumbon Ramush Haradinajn, tregon se a po shkon vendi drejt zgjedhjeve

Kadri Veseli thumbon Ramush Haradinajn, tregon se a po shkon vendi drejt zgjedhjeve

Pas dorëheqjes së Haradinajt, të gjithë presin vendimin e presidentit Thaçi

Pas dorëheqjes së Haradinajt, të gjithë presin vendimin e presidentit Thaçi

“Monstrumi” dhe dy dorëheqjet e Haradinajt

“Monstrumi” dhe dy dorëheqjet e Haradinajt

Ekskluzive: Tërhiqet Isa Mustafa, s’kandidon për Shef të LDK’së

Ekskluzive: Tërhiqet Isa Mustafa, s’kandidon për Shef të LDK’së

Scott e Kosnett e lidhin shkuarjen në Hënë me mundësinë e arritjes së marrëveshjes Kosovë – Serbi

Scott e Kosnett e lidhin shkuarjen në Hënë me mundësinë e arritjes së marrëveshjes Kosovë – Serbi

KQZ e gatshme për organizimin e zgjedhjeve

KQZ e gatshme për organizimin e zgjedhjeve

Krasniqi: Nga Specialja tash vetëm duhet të presim, me duart tona e krijuam

Krasniqi: Nga Specialja tash vetëm duhet të presim, me duart tona e krijuam