Tërmeti i Meksikës çon në zbulimin e tempullit të lashtë (Foto)

12.07.2018 19:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tërmeti i Meksikës çon në zbulimin e tempullit të lashtë (Foto)

Arkeologët që po skanonin një piramidë meksikane për dëmtime pas tërmetit shkatërrues të shtatorit, kanë zbuluar gjurmët e një tempulli të lashtë.

Tempulli është vendosur brenda piramidës Teopanzolco në shtetin Morelos, 70 km në jug të qytetit të Meksikës.

Mendohet se daton nga viti 1150 dhe i përket kulturës Tlahuica, një nga popujt Astek që jetojnë në Meksikë qendrore.

Struktura i dedikohet Tláloc, zotit të shiut të astekëve.

Arkeologët thonë se në mbetjet e tempullit kanë gjetur një sobë me temjan dhe copa qeramike.

Zbulimi u bë kur shkencëtarët nga Instituti Kombëtar i Antropologjisë dhe Historisë (INAH) i Meksikës përdorën një radar për të kontrolluar dëmtimin strukturor të piramidës Teopanzolco në Cuernavaca.

Arkeologu Barbara Koniecza tha se tërmeti 7.1-magnitude, i cili goditi Meksikën në shtator, shkaktoi dëme të konsiderueshme në Teopanzolco, veçanërisht në dy tempuj.

“Piramida pësoi një riorganizim të konsiderueshëm të thelbit të strukturës së saj”, tha Koniecza.

Hulumtimet sugjerojnë se në Tlahuica kanë ekzistuar dhjetëra shtete të vogla qytetesh në zonën e shtetit të sotëm Morelos.

Strukturat kryesore në vendin arkeologjik të Teopanzolkos mendohet se datojnë që nga shekulli i 13-të, që do të thotë se tempulli i zbuluar sapo i kishte paraprirë ato.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tërmeti i Meksikës çon në zbulimin e tempullit të lashtë (Foto)

Tërmeti i Meksikës çon në zbulimin e tempullit të lashtë (Foto)

Apple nuk shet me MacBook Pro 2015

Apple nuk shet me MacBook Pro 2015

3 vjeçari ‘ngacmon’ Meghan Markle, Princi Harry e kap mat dhe ja si reagon

3 vjeçari ‘ngacmon’ Meghan Markle, Princi Harry e kap mat dhe ja si reagon

Luftëtari pëson humbje të rëndë nga Ventspilis

Luftëtari pëson humbje të rëndë nga Ventspilis

Ami na tregon pak nga ditët me Sian!

Ami na tregon pak nga ditët me Sian!

Conte shkarkohet nga Chelsea

Conte shkarkohet nga Chelsea

Kujdes! Heqja e qimeve nga hunda mund të na lë të vdekur në vend

Kujdes! Heqja e qimeve nga hunda mund të na lë të vdekur në vend

GoPro ka shitur 30 milion kamera Hero

GoPro ka shitur 30 milion kamera Hero

Era Istrefi niset në Rusi, e gatshme për të përformuar në finalen e Botërorit

Era Istrefi niset në Rusi, e gatshme për të përformuar në finalen e Botërorit

Ronaldo ka arsye të mëdha që të shkëlqejë te Juventusit, 10 rekordet që CR7 do t’i ndjek me fanellën bardhezi

Ronaldo ka arsye të mëdha që të shkëlqejë te Juventusit, 10 rekordet që CR7 do t’i ndjek me fanellën bardhezi

Emily, poza tejet joshëse në Instagram

Emily, poza tejet joshëse në Instagram

Në Rusi, përveç Eres, në finalen e Kampionatit performon edhe këngëtarja e njohur shqiptare

Në Rusi, përveç Eres, në finalen e Kampionatit performon edhe këngëtarja e njohur shqiptare

Vjen gëzimi i shumëpritur për Xhensilën dhe Bes Kallakun

Vjen gëzimi i shumëpritur për Xhensilën dhe Bes Kallakun

Interi gjurmon gjithë Evropën për një mbrojtës të krahut të djathtë, ka katër alternativa

Interi gjurmon gjithë Evropën për një mbrojtës të krahut të djathtë, ka katër alternativa

Mycoplasma Genitalium: Çfarë është ky infeksion i sëmundjeve seksuale dhe cilat janë simptomat

Mycoplasma Genitalium: Çfarë është ky infeksion i sëmundjeve seksuale dhe cilat janë simptomat

Broadcom marrëveshje 18.9 miliard dollarëshe për CA

Broadcom marrëveshje 18.9 miliard dollarëshe për CA