Telekomi i Kosovës një hap afër shkatërrimit, Z-Mobile tash ia kërkon me gjyq 30 milionët

04.10.2018 17:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telekomi i Kosovës një hap afër shkatërrimit, Z-Mobile tash ia kërkon me gjyq 30 milionët

Z-Mobile po provon që t’i nxjerr përmes Gjykatës 30 milionë eurot që i detyrohet Telekomi pas vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit në favor të Z-Mobile. Kjo edhe përkundër se menaxhmenti i operatorit mobil, që është pronësi i Devollëve, ishte deklaruar publikisht se nuk e duan shkatërrimin e Telekomit dhe se nuk do t’i kërkojnë 30 milionë eurot. Ky premtim mbeti vetëm një paraqitje publike e biznesmenëve që dërrmuan Telekomin.

Z-Mobile ka dorëzuar në Gjykatën Themelore të Prishtinës kërkesën që Telekomi i Kosovës t’ia paguaj gjobën rreth 30 milionë eurove. Kompania publike i ka borxh Z-Mobile’it për shkak se në dhjetor të vitit 2016 ka dalë fajtore për mospërmbushjen e marrëveshjes mes tyre.

E, në maj të vitit 2017, menaxhmenti i Z-Mobile dhe ish-shefi ekzekutiv i Telekomit, Agron Mustafa, dolën me një paraqitje publike ku thanë se do ta shpëtonin Telekomin dhe Z-Mobile nuk do t’i kërkonte 32 milionët e fituara nga rasti në Arbitrazh. Tashmë Telekomi niste në gjendje tejet të rëndë financiare dhe e kishte të pamundur që të paguante gjobën. Menaxhmenti i Z-Mobile bashkë me Agron Mustafën u morën vesh që të bënin një marrëveshje tjetër që ishte po aq e dëmshme sa gjoba rreth 30 milionë eurove. Në pamundësi për ta paguar gjobën, Telekomi do të zhvatej edhe më shumë sepse sipas marrëveshjes së re, Telekomi kishte obligime shtesë ndaj Z-MobileSidoqoftë, Z-Mobile u tërhoqën dhe më nuk po u interesonte gjendja e Telekomit. Express publikoi në maj të këtij viti një letër-ultimatum, ku Z-Mobile kërkonte me çdo kusht borxhin, në të kundërtën do të kërkonin edhe kamatë të lartë.Tash kërkesa e Z-Mobile është shtruar edhe në departamentin e Çështjeve Ekonomike të Gjykatës Themelore në Prishtinë.Në dhjetor në vitit 2016, Gjykata e Arbitrazhit vendosi në favor të Z-Mobilet kundër Telekomit, për shkak se u konstatua se kompania publike nuk i ka përmbushur obligimet e marrëveshjes që ka me Z-Mobile prej vitit 2009.Sipas vendimit të Arbitrazhit, Telekomi i detyrohej Z-Mobilet me rreth 30 milionë euro, pagesa e të cilave do të vuloste falimentimin e Telekomit që edhe ashtu është e shkatërruar financiarisht. /Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Sindikata e Punëtorëve të RTK-së reagon kundër vendimit të Kuvendit të Kosovës

Sindikata e Punëtorëve të RTK-së reagon kundër vendimit të Kuvendit të Kosovës

Mustafa i reagon ashpër BE-së për Trepçën: Një ditë do të na kërkoni që të mos marrim as frymë pa dialoguar me Serbinë

Mustafa i reagon ashpër BE-së për Trepçën: Një ditë do të na kërkoni që të mos marrim as frymë pa dialoguar me Serbinë

Rihapet Qendra e skijimit në Brezovicë

Rihapet Qendra e skijimit në Brezovicë

Grabitet me armë banka “TEB” në Prishtinë

Grabitet me armë banka “TEB” në Prishtinë

Ndodhë edhe kjo: Sanxhaku i Novi Pazarit kërkon bashkim me Kosovën

Ndodhë edhe kjo: Sanxhaku i Novi Pazarit kërkon bashkim me Kosovën

Thaçi në SHBA takohët për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Thaçi në SHBA takohët për marrëveshjen Kosovë-Serbi

31 shkeljet që Komisioni i evidentoi rreth dëbim të 6 shtetasve turq

31 shkeljet që Komisioni i evidentoi rreth dëbim të 6 shtetasve turq

Takohen Isa Mustafa dhe Albin Kurti

Takohen Isa Mustafa dhe Albin Kurti

Haradinaj përsëri kundërshton SHBA-të: Taksa do të mbes në fuqi deri në njohjen nga Serbia

Haradinaj përsëri kundërshton SHBA-të: Taksa do të mbes në fuqi deri në njohjen nga Serbia

Shkon në dhjetë numri i viktimave nga zjarri në një ndërtesë në Paris

Shkon në dhjetë numri i viktimave nga zjarri në një ndërtesë në Paris

Lekaj pret në takim përfaqësuesit e kontrollit ajror

Lekaj pret në takim përfaqësuesit e kontrollit ajror

Përkrahja e drejtpërdrejtë e shpresave olimpike shpresë për sportin e vendit tonë

Përkrahja e drejtpërdrejtë e shpresave olimpike shpresë për sportin e vendit tonë

SHBA sërish i kërkon Kosovës ta pezullojë taksën

SHBA sërish i kërkon Kosovës ta pezullojë taksën

Sipas zëdhënëses së BE-së, edhe çështja e Trepçës pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

Sipas zëdhënëses së BE-së, edhe çështja e Trepçës pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

SPRTK kërkon ligj që i garanton RTK-së statusin e Transmetuesit Publik

SPRTK kërkon ligj që i garanton RTK-së statusin e Transmetuesit Publik

BIK-u ia kthen paratë vushtrriasit që u detyrua ta shesë viçin për ta varrosur nënën

BIK-u ia kthen paratë vushtrriasit që u detyrua ta shesë viçin për ta varrosur nënën