Telefoni analog i hutoi adoleshentët, nuk gjenin zgjidhje për mënyrën si funksionon (Video)

10.01.2019 17:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telefoni analog i hutoi adoleshentët, nuk gjenin zgjidhje për mënyrën si funksionon (Video)

Për një kohë të gjatë, dy 17-vjeçarë nga Shtetet e Bashkuara provonin të gjenin zgjidhje për mënyrën si funksionon një telefon analog – mbetën tërësisht të hutuar.

Adoleshentët që i përkasin gjeneratës së telefonave me ekrane të ndjeshëm në prekje, nuk ia kishin idenë se si të punonin me këtë pajisje të vjetër komunikimi, transmeton Telegrafi.

“Vetëm zeron e aktivizuat si duhet, asnjë numër tjetër nuk e dërguat deri në fund”, dëgjohet duke iu thënë dikush në sfond, pasi ata nuk po i rrotullonin numrat si duhet.

Kur e ngritën receptorin, i befasoi tingulli që dëgjonin dhe nuk e dinin që duhet mbajtur hapur, derisa të kthejnë numrat. Madje, e mbyllën sërish, pa e kuptuar konceptin e mbajtjes hapur dhe formimit të numrave.

“Gjithçka po ndodhë, kur në afërsi është pajisja gjigante që furnizon me internet të fuqishëm. Koha e këtij telefoni ka kaluar dhe është harruar”, ishte një prej komenteve të shumta. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Telefoni analog i hutoi adoleshentët, nuk gjenin zgjidhje për mënyrën si funksionon (Video)

Telefoni analog i hutoi adoleshentët, nuk gjenin zgjidhje për mënyrën si funksionon (Video)

Jose Mourinho flet për ofertën e Beficas: Nuk mendoj të punoj në Portugali

Jose Mourinho flet për ofertën e Beficas: Nuk mendoj të punoj në Portugali

Ramos: Kurrë nuk kam ëndërruar që mund t’i shënoj 100 gola

Ramos: Kurrë nuk kam ëndërruar që mund t’i shënoj 100 gola

Tesla hap filial në Kinë

Tesla hap filial në Kinë

Diaz i lumtur me debutimin dhe fitoren me Real Madridin

Diaz i lumtur me debutimin dhe fitoren me Real Madridin

Ai ka talent, por i famshëm u bë falë ngjashmërisë me kryeministrin kanadez (Foto)

Ai ka talent, por i famshëm u bë falë ngjashmërisë me kryeministrin kanadez (Foto)

Conte preferon dy klube tjera para Real Madridit

Conte preferon dy klube tjera para Real Madridit

Deutsche Telekom rrit kapacitetet e internetit për 2.3 milion shtëpi

Deutsche Telekom rrit kapacitetet e internetit për 2.3 milion shtëpi

Këshilla se si t’i zhbllokoni arteret në mënyrë natyrale

Këshilla se si t’i zhbllokoni arteret në mënyrë natyrale

Interi i ofron Icardit shtatë milionë euro në vit

Interi i ofron Icardit shtatë milionë euro në vit

Hajnat vjedhin motoçikletën për 30 sekonda, në mes të ditës (Video)

Hajnat vjedhin motoçikletën për 30 sekonda, në mes të ditës (Video)

Alonso: Nuk e di pse dikush do të shkonte te Bayerni

Alonso: Nuk e di pse dikush do të shkonte te Bayerni

Qualcomm thotë se të paktën 30 modele telefonësh me 5G do të mbërrijnë këtë vit

Qualcomm thotë se të paktën 30 modele telefonësh me 5G do të mbërrijnë këtë vit

Drita huazon mbrojtësin e Prishtinës, Përparim Osmani

Drita huazon mbrojtësin e Prishtinës, Përparim Osmani

Djaloshi me aftësi të kufizuara dhe e dashura e tij duan t’i tregojnë botës se “dashuria nuk njeh kufij” (Foto)

Djaloshi me aftësi të kufizuara dhe e dashura e tij duan t’i tregojnë botës se “dashuria nuk njeh kufij” (Foto)

Giannis mposht Hardenin në duelin për MVP, Bucks nënshtrojnë Houstonin në udhëtim

Giannis mposht Hardenin në duelin për MVP, Bucks nënshtrojnë Houstonin në udhëtim