Të reflektojmë mbi sjelljen e secilit pas luftës

30.12.2018 14:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të reflektojmë mbi sjelljen e secilit pas luftës

Ish-Komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rrustem Mustafa ka bërë thirrje për reflektim sidomos për sjelljen e të gjithëve pas luftës.
Këtë thirrje Mustafa e ka bërë në ditën e Veteranit. Aty nuk ka sqaruar se për cilat sjellje të pasluftës duhet reflektuar.

“Jemi në prag të festës së Vitit të Ri 2019, dua të ju kujtoj që ashtu siç e kuptuam domosdoshmërinë e luftës kur ishim në robëri, ashtu edhe në vitin që po hyjmë, të reflektojë mbi rrugën e kaluar së bashku e sidomos të reflektojë mbi sjelljen e gjithsecilit veç e veç pas përfundimit të luftës!|, ka shkruar Remi, në një postim në FB.

Rrustem Mustafa-Remi,është i thirruri i parë i Gjykatës Speciale si i dyshuar për krime lufte. Pas tij janë ftuar edhe Sylejman Selimi, Sami Lushtaku etj.

Ish-udhëheqësi i UÇK’së e FSK’së ka thënë se të gjithë duhet të punojnë për vendosjen e Kosovës krah kombeve të qytetëruara europiane.

“Kjo rrugë duhet të jetë në funksion të vendosjes së rendit dhe shtetit ligjor si parakusht për normalizimin e jetesës dhe të institucioneve tona”, ka shtuar ai.

Rrustem Mustafa, ishte Komandat i Zonës së Pestë Operative të Llapit. Kishte udhëhequr UÇK’në në atë zonë bashkë edhe me grupet tjera politike. Pasluftës është bërë deputet i Parlamentit të Kosovës me PDK’në. Është ballafaquar edhe me drejtësinë nën dyshimet për krime lufte.

Mustafa është i vetmi udhëheqës i UÇK’së, që gjatë gjykimit, nuk i ka ikur asnjëherë përgjegjësisë. Madje, ka thënë gjatë proceseve gjyqësore se nëse një luftëtar gjatë luftës ka bërë gabime, e merr edhe ai përgjegjësinë.

Serbia gjatë luftës ka kryer gjenocid duke vrarë më shumë se 20 mijë persona dhe dëbuar afër 1 milion shqiptarë të Kosovës për në Shqipëri, Maqedoni e Mali të Zi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Të reflektojmë mbi sjelljen e secilit pas luftës

Të reflektojmë mbi sjelljen e secilit pas luftës

“Viti 2019 përcaktues për të ardhmen e Kosovës”

“Viti 2019 përcaktues për të ardhmen e Kosovës”

Adem Hoxha ia pamundësoi Listës Serbe ta kontestojë FSK-në në Kushtetuese

Adem Hoxha ia pamundësoi Listës Serbe ta kontestojë FSK-në në Kushtetuese

Kryeministri Haradinaj: Nga sot, pikë e përbashkët e kufirit Kosovë – Shqipëri

Kryeministri Haradinaj: Nga sot, pikë e përbashkët e kufirit Kosovë – Shqipëri

Dy të lënduarit e aksidentit të mbrëmshëm me fatalitet, në gjendje të rëndë shëndetësore

Dy të lënduarit e aksidentit të mbrëmshëm me fatalitet, në gjendje të rëndë shëndetësore

Prokuroria analizon dëshminë e Thaçit për deklaratën se “Syri i Popullit” u themelua nga Kurti e Konjufca

Prokuroria analizon dëshminë e Thaçit për deklaratën se “Syri i Popullit” u themelua nga Kurti e Konjufca

Engel, letër sekretarit Pompeo: Serbisë të mos i lejohet anëtarësimi në BE pa i dënuar kriminelët e luftës në Kosovë

Engel, letër sekretarit Pompeo: Serbisë të mos i lejohet anëtarësimi në BE pa i dënuar kriminelët e luftës në Kosovë

Ish-luftëtarit të UÇK-së, që po lufton me jetën në QKUK, i refuzohet viza gjermane për shërim jashtë vendit

Ish-luftëtarit të UÇK-së, që po lufton me jetën në QKUK, i refuzohet viza gjermane për shërim jashtë vendit

Vasili i konsideron ministrat e rinj të Ramës si ‘7 xhuxhat’

Vasili i konsideron ministrat e rinj të Ramës si ‘7 xhuxhat’

Ambasadori Ukshini: Ushtria, shtylla e fundit e ndërtimit të shtetit të Kosovës

Ambasadori Ukshini: Ushtria, shtylla e fundit e ndërtimit të shtetit të Kosovës

Vetëm Ushtria bëri bashkë pozitë-opozitë sivjet në Kuvend

Vetëm Ushtria bëri bashkë pozitë-opozitë sivjet në Kuvend

Vuçiq: As Trumpi s’më detyron të flas me Kosovën pa e hequr taksën

Vuçiq: As Trumpi s’më detyron të flas me Kosovën pa e hequr taksën

Molliqaj: Akuzat e Thaçit e Veselit se Vetëvendosja qëndron prapa “Syrit të Popullit”, të ulëta e të papranueshme

Molliqaj: Akuzat e Thaçit e Veselit se Vetëvendosja qëndron prapa “Syrit të Popullit”, të ulëta e të papranueshme

Interesim i vogël i qytetarëve për legalizimin e armëve pa leje

Interesim i vogël i qytetarëve për legalizimin e armëve pa leje

Zyra e BE-së thirrje të rishqyrtohet 100 për qindëshi

Zyra e BE-së thirrje të rishqyrtohet 100 për qindëshi

Mbi tre orë në sallën e operacionit, kjo është gjendja e të aksidentuarve

Mbi tre orë në sallën e operacionit, kjo është gjendja e të aksidentuarve