Simptomat e papritura të gastritit

20.09.2020 17:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Simptomat e papritura të gastritit

Vuani nga gastriti akut apo kronik? Gjithsesi. As diagnoza nuk është shumë e dëshirueshme. Në gastritin akut simptomat janë të reja dhe zakonisht nuk zgjasin shumë dhe në gastritin kronik simptomat zgjasin me javë, muaj e vite.

Mukoza e stomakut është anatomikisht dhe fiziologjikisht e trashë dhe e rrudhur, mjaft rezistuese, sekreton acidin e stomakut, mukusin, enzimat … Në rast inflamacioni bëhet i fryrë dhe skuqet, i mbuluar me mukus dhe një sasi më e madhe ose më e vogël e përmbajtjes së shkumës. Të ashtuquajturat erozione të stresit, dëmtim i mukozës, mund të jenë të pranishme në mukozën, ose pacienti mund të ketë një ulcerë të vërtetë të stomakut, përkatësisht gastrit.

Nëse marrim parasysh gjenetikën, atëherë një dietë e gabuar dhe shumë stres, pa përmendur alkoolin, me kalimin e kohës mukoza ndryshe rezistente do të “nënshtrohet” dhe gastriti do të zhvillohet. Një nga shkaqet mund të jetë Helicobacter pylori – një bakter që në sasi të mëdha shkakton inflamacion të mukozës së stomakut, dhe në përkeqësim të mëtejshëm mund të çojë në kancer të stomakut. Por ne nuk do të shkojmë kaq larg dhe nuk ka pse të kemi frikë.

Simptomat

Më shpesh, shumica e pacientëve kanë dhimbje, fryrje të stomakut, urth dhe mpirje, të përziera dhe një ndjenjë të rëndë në stomak. Për shkak të acidit të lartë të stomakut, shpesh ka probleme me sinuset, fytin, kollitjen dhe madje edhe probleme të ndryshme të lëkurës. Disa njerëz me H.pylori pozitiv kishin njolla të kuqe të çuditshme, eritemë, në lëkurë, qepallat … Me trajtimin, gjithçka u zhduk. Nëse acidi irriton fort mukozën e ezofagut dhe zgavrën, ai do të zhvillojë inflamacionin e ezofagut, dhe mukoza e gojës dhe gjuhës do të jetë e bardhë, me depozita dhe probleme: dhimbje, djegie të gjuhës, shqetësime, marrje e dobët e ushqimit dhe humbje peshe.

Diagnostikimi

Pas gastroskopisë, rrezeve X të stomakut dhe përcaktimit të H.pylori nga jashtëqitja ose nga frymëmarrja (jo nga gjaku, pasi ky zbulim mund të jetë pozitiv i rremë), ne vazhdojmë me terapi. Përveç gjetjeve, anamneza është gjithashtu shumë e rëndësishme.

Terapia më e mirë mund të rregullohet në përputhje me simptomat e pacientit. Terapia do të varet nga simptomat, mosha, disa të tjerë diagnozat, ilaçet e marra ose jo …

Këshilla

Mos vishni rroba shumë të ngushta që ju shtrëngojnë. Një fjalë e vjetër popullore thotë: ‘Hani mëngjes vetëm, ndani drekën me një mik dhe jepni darkë armikut.’ Epo, kjo është ajo. Duke respektuar këtë thënie, stomaku juaj do t’ju falënderojë. Mos pini duhan, dhe kafe, pasi që kafeina stimulon prodhimin e acidit, transmeton KosovaPress.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Simptomat e papritura të gastritit

Simptomat e papritura të gastritit

Audi prezanton A3 Sportback 30 G-Tron

Audi prezanton A3 Sportback 30 G-Tron

Klubet e natës hapen pa kufizime në Vuhan, ish-epiqendra e koronavirusit shënon zero raste

Klubet e natës hapen pa kufizime në Vuhan, ish-epiqendra e koronavirusit shënon zero raste

Lëndohet Sandro i Juventusit, mungon disa javë

Lëndohet Sandro i Juventusit, mungon disa javë

Zidane i kërkon klubit ta largojë edhe sulmuesin Luca Joviç

Zidane i kërkon klubit ta largojë edhe sulmuesin Luca Joviç

Guardiola: Aguero mund të mungojë edhe për katër javë

Guardiola: Aguero mund të mungojë edhe për katër javë

Barcelona e hapur për shitjen e Semedos në Premier Ligë

Barcelona e hapur për shitjen e Semedos në Premier Ligë

Afrim Muçiqi i revoltuar me politikanët: Qytetarët të kenë kujdes

Afrim Muçiqi i revoltuar me politikanët: Qytetarët të kenë kujdes

Milani rivalizon Barçën për Memphis Depay

Milani rivalizon Barçën për Memphis Depay

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

​E droguan dhe përdhunuan për 5 orë, këngëtarja rrëfen momentet e tmerrit…

​E droguan dhe përdhunuan për 5 orë, këngëtarja rrëfen momentet e tmerrit…

Emily Ratajkowski akuzon fotografin për sulm seksual

Emily Ratajkowski akuzon fotografin për sulm seksual

Bebe Rexha ka një përgjigje për ata që e paragjykojnë lidhur me peshën

Bebe Rexha ka një përgjigje për ata që e paragjykojnë lidhur me peshën

Zekirija Ramadani, trajner i ri i Prishtinës

Zekirija Ramadani, trajner i ri i Prishtinës

K.F Llapi pret që kampionati të nisë në fundjavë

K.F Llapi pret që kampionati të nisë në fundjavë

“Na bëj hallall që të lamë pas dore, e sot të thurim lavde të gjithë”

“Na bëj hallall që të lamë pas dore, e sot të thurim lavde të gjithë”