Si te shfuqizohet tarifa, te mbrohet tregu dhe te ruhet partneriteti me partneret nderkombetar?

22.02.2020 14:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si te shfuqizohet tarifa, te mbrohet tregu dhe te ruhet partneriteti me partneret nderkombetar?

Nga Berat Rukiqi

Hapat per shfuqizim te tarifes dhe masa te bazuara ne rregullat e Organizates Boterore te Tregtise dhe CEFTA-s

Hapi 1: Qeveria e miraton nje deklarate qe i drejtohet te gjitha vendeve te Quintit, CEFTAs, Komisionit Evropian, ku i perfshine te gjitha barrierat, me te cilat Serbia pengon levizjen e lire te mallrrave dhe sherbimeve, perfshire tranzitin dhe energjine, barriera qe jane identifikuar tashme nga bizneset dhe Qeveria

Hapi 2: Qeveria miraton nje dokument mbi Parimet e Politikes Tregtate ne marredheniet bilatetale tregtare. Dokumenti ne premabule i referohet Regjimit Tregtar liberal qe ka Kosova, qe bazohet ne Rregullat e OBTse, GATT dhe obligimet qe dalin nga MSA dhe CEFTA. Gjitheashtu dokumenti rithekson orientimin e Kosoves per tregti te lire, por duke ruajtur konkurrencen e barabarte ne treg dhe nevojen per mbrojtje te prodhimit vendor, duke ruajtur te drejten per masa mbrojtese, masa anti-dumping konform legjislacionit ne fuqi dhe masa reciproke, ne rastet kur nuk funksiono asnje mekanizem bilateral apo multilateral per zgjidhjen e kontesteve tregtare mes paleve te perfshira.

Hapi 3: Qeveria miraton vendim per shfuqizim te tatifes me dy nene te rendesishme

a. Shfuqizohet vendimi per vendosjen e tarifes 100%
b. Vendimet tjera per te siguruar zbatim te marreveshjes se CEFTA-s dhe ndertim te raporteve tregtare me Serbine, do te ndermerren ne pajtushmeri te plote me Dokumentin mbi Parimet e pergjithshme te Politikes Tregtare

Besoj nje roadmap i pershkruar me larte siguron baze per shfuqizim te tarifes, krijim te vemendjes dhe presionit, te te gjithe akteret per barrierat qe i kemi me Serbine, arsyetim solid per cfaredo mase reciprociteti, ne rastet kur vendoset per te tilla, para partnereve nderkombetar, si dhe siguron transparence per qytetaret dhe bizneset.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!