Shpella tajlandeze ku ishin bllokuar 12 nxënësit, është kthyer në atraksion turistik (Foto)

03.12.2018 03:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shpella tajlandeze ku ishin bllokuar 12 nxënësit, është kthyer në atraksion turistik (Foto)

Turistët nuk po ndalojnë së vizituari shpellën tajlandeze, ku për më se dy javë mbetën të bllokuar 12 nxënës dhe trajneri i tyre.

Hyrja e Tham Luang në Tajlandë vazhdon të jetë e mbyllur, por jo edhe hapësira përreth që është kthyer në atraksion turistik, transmeton Telegrafi.

Madje, burim i mirë i të ardhurave për banorët e zonës, që po shesin suvenire me motive të rajonit, bluza me mbishkrime, lule dhe tiketa lotarie.

Të gjithë ata që duan bëjnë ‘selfie’ përballë hyrjes së shpellës, duhet të lënë para si shenj simbolike, për zhytësin Saman Kunan, që humbi jetën derisa po përpiqej t’i shpëtonte të bllokuarit.

Lajmi për nxënësit u përhap në të gjithë botën, ndërsa zhytësit më të mirë nga Britania e Madhe dhe Australia, u nisën për të shpëtuar.

Ata kishin hyrë thellë në shpellë, në përpjekje t’i iknin rritjes së nivelit të ujit, por mbetën brenda për 17 ditë, ngaqë shumica nuk dinin as të notonin. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Shpella tajlandeze ku ishin bllokuar 12 nxënësit, është kthyer në atraksion turistik (Foto)

Shpella tajlandeze ku ishin bllokuar 12 nxënësit, është kthyer në atraksion turistik (Foto)

Ndalesa e parë sezonale për PSG-në, luan baras ndaj Bordeaux

Ndalesa e parë sezonale për PSG-në, luan baras ndaj Bordeaux

Tyson Fury dhuroi spektakël në konferencën pas meçit ndaj Wilder

Tyson Fury dhuroi spektakël në konferencën pas meçit ndaj Wilder

Kalimtari hero kapi hajnin që mori kutinë e parave të mbledhura për bamirësi (Video)

Kalimtari hero kapi hajnin që mori kutinë e parave të mbledhura për bamirësi (Video)

“Numri i bishës”: Kjo është domethënia sekrete e numrit satanik 666

“Numri i bishës”: Kjo është domethënia sekrete e numrit satanik 666

Brenda dy dite, futbolldashësit shqiptarë kanë mundësinë të shikojnë nga afër yjet Kane-Mbappe me shokë

Brenda dy dite, futbolldashësit shqiptarë kanë mundësinë të shikojnë nga afër yjet Kane-Mbappe me shokë

Ujkani: Tifozët janë arma jonë, shpresojmë që ndeshja ndaj Anglisë të jetë festë në Kosovë

Ujkani: Tifozët janë arma jonë, shpresojmë që ndeshja ndaj Anglisë të jetë festë në Kosovë

Konfirmohen datat e ndeshjeve Kosovë-Angli

Konfirmohen datat e ndeshjeve Kosovë-Angli

Dolën në gjueti për drerë, gjuetarët menduan se hasën në objekt jashtëtokësor (Video)

Dolën në gjueti për drerë, gjuetarët menduan se hasën në objekt jashtëtokësor (Video)

Tri raste për VAR, vetëm një gol: Besiktas fiton derbin kundër Galatasarayt

Tri raste për VAR, vetëm një gol: Besiktas fiton derbin kundër Galatasarayt

Josa pas derbit ndaj Dritës: Jam shumë i lumtur që skuadra nuk humbi, vazhdojmë të përqendruar

Josa pas derbit ndaj Dritës: Jam shumë i lumtur që skuadra nuk humbi, vazhdojmë të përqendruar

Samiti i G20-ës diskuton rregullimin dhe taksimin e kriptomonedhave

Samiti i G20-ës diskuton rregullimin dhe taksimin e kriptomonedhave

Burgu në Korenë Jugore, brenda së cilit qëndrojnë në mënyrë vullnetare (Video)

Burgu në Korenë Jugore, brenda së cilit qëndrojnë në mënyrë vullnetare (Video)

Challandes: Grup jo i lehtë, por kalimi nuk është i pamundur – Duhet të ëndërrojmë

Challandes: Grup jo i lehtë, por kalimi nuk është i pamundur – Duhet të ëndërrojmë

Instagram lejon përdoruesit të postojnë fotografi vetëm për “miqtë e ngushtë”

Instagram lejon përdoruesit të postojnë fotografi vetëm për “miqtë e ngushtë”

Liverpooli pret Evertonin në derbin e qytetit, formacionet zyrtare – Xherdan Shaqiri nga minuta e parë

Liverpooli pret Evertonin në derbin e qytetit, formacionet zyrtare – Xherdan Shaqiri nga minuta e parë