Shoqëria civile i rekomandon Qeverisë të paguajë penalltinë dhe të tërhiqet nga “Kosova e Re”

11.10.2018 19:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shoqëria civile i rekomandon Qeverisë të paguajë penalltinë dhe të tërhiqet nga “Kosova e Re”

Ministria e Zhvillimit Ekonomik është e bindur në jetësimin e termocentralit “Kosova e Re”.

Këtë do ta realizojë edhe në mungesë të përkrahjes së Bankës Botërore, raporton KTV.

Në MZHE thonë se gjatë kësaj periudhe kanë biseduar me disa banka nga Japonia, Amerika e Kina për të garantuar investimin e njërës nga katër kompanitë që janë në garë për ndërtimin e “Kosovës së Re”.

Valdrin Lluka, ministër në MZHE, shton se e kanë bërë nënshkrimin e kontratës pa përgjigje të Bankës Botërore sepse ata i kanë pritur tash e dhjetë vjet.

KOSID-i, organizatë e shoqërisë civile, e cila mori përgjigjen e Bankës Botërore në Bali të Indonezisë se nuk e përkrahë Termocentralin “Kosova e Re”, thotë se qeveria e ka pasur këtë përgjigje prej vitesh.

Qeveria kishte parë edhe mundësinë e garantimit të kredisë nga Banka Botërore për Rindërtim dhe Zhvillim.

Por, në një përgjigje të shkurtë për KTV-në, BERZH-i e ka hedhur poshtë këtë mundësi.

Megjithëkëtë, sipas Rinora Gojanit nga KOSID, qeverisë më lirë i bie të paguajë penalltinë dhe të tërhiqet.

Termocentrali i ri do të prodhojë 450 MGW energji në orë, të cilën Qeverisë së Kosovës mund t’ia shesë deri në 80 euro për 20 vjetët e parë të punës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ligji për paga do të ketë kosto shtesë për rreth 120 milionë euro

Ligji për paga do të ketë kosto shtesë për rreth 120 milionë euro

Sot rinis mësimi, nuk dihet nëse do të zëvendësohen orët

Sot rinis mësimi, nuk dihet nëse do të zëvendësohen orët

Raporti i KFOR-it: Lidhja e fuqishme e ShIK-ut të PDK-së me trafikun e drogës

Raporti i KFOR-it: Lidhja e fuqishme e ShIK-ut të PDK-së me trafikun e drogës

Darkë e relaksuar e krerëve të koalicionit me Thaçin e Ramën

Darkë e relaksuar e krerëve të koalicionit me Thaçin e Ramën

Kjo është lidhja e vëllait të presidentit Thaçi me drogën

Kjo është lidhja e vëllait të presidentit Thaçi me drogën

Muhaxhiri sheh mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeveri

Muhaxhiri sheh mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeveri

Vasfije Krasniqi: Sa më shumë të heshtim për përdhunimet gjatë luftës, i mbrojmë serbët

Vasfije Krasniqi: Sa më shumë të heshtim për përdhunimet gjatë luftës, i mbrojmë serbët

Babai i ministrit të PDK-së ndërton lagje milionëshe e ka vetëm 20 mijë euro në bankë

Babai i ministrit të PDK-së ndërton lagje milionëshe e ka vetëm 20 mijë euro në bankë

Kalkulimi i vështirë i opozitës për rrëzimin e Qeverisë

Kalkulimi i vështirë i opozitës për rrëzimin e Qeverisë

Zihen duke vjedhur dy zyrtarë ndërkombëtarë në Prishtinë

Zihen duke vjedhur dy zyrtarë ndërkombëtarë në Prishtinë

Qeveria merr masa ndaj zyrtarit që porositi me tender mallra serbe, i zëvendëson me vendore

Qeveria merr masa ndaj zyrtarit që porositi me tender mallra serbe, i zëvendëson me vendore

Publikohen foto të operacionit të nxjerrjes së trupit të pajetë të 53-vjeçarit nga liqeni i Livoçit

Publikohen foto të operacionit të nxjerrjes së trupit të pajetë të 53-vjeçarit nga liqeni i Livoçit

Rikonfigurimi i Qeverisë, opsion më i mundshëm se zgjedhjet

Rikonfigurimi i Qeverisë, opsion më i mundshëm se zgjedhjet

Antikorrupsioni ka deponuar në Prokurori 60 lëndë për keqpërdorim me buxhetin

Antikorrupsioni ka deponuar në Prokurori 60 lëndë për keqpërdorim me buxhetin

Deputeti zviceran gastronomëve shqiptarë: Tregoni solidaritet, futni në menynë tuaja së paku një verë të kuqe nga Kosova

Deputeti zviceran gastronomëve shqiptarë: Tregoni solidaritet, futni në menynë tuaja së paku një verë të kuqe nga Kosova

Familjarët nuk e dinë pse 52 vjeçari bëri vetëvrasje në liqenin e Livoqit

Familjarët nuk e dinë pse 52 vjeçari bëri vetëvrasje në liqenin e Livoqit