Shënohet rasti historik në Epideminë Globale të virusit HIV

08.03.2019 07:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shënohet rasti historik në Epideminë Globale të virusit HIV

“Tanimë ka një shpresë që kura për virusin HIV nuk është e pamundur, dhe me studime të tjera pasuese ne do të arrijmë ta gjejmë dhe ta aplikojmë tek të gjithë pacientët e infektuar,” thotë dr. Annemarie , doktoreshë në Qendrën Mjeksore në Irlandë.

Pas rastit të parë të shënuar para 12 viteve, i cili u kurua nga virusi HIV  me një metodë e cila përdorej për shërimin e një lloji të tumorit, mjekët provuan që këtë metodë ta përdornin edhe tek pacientët e tjerë, mirëpo dështuan. Kjo ngriti një pikëpyetje se pse kjo metodë funksionoi vetëm një herë.

Pas 12 viteve më në fund u shënua pacienti i dytë i shëruar nga HIV-i, i cili gjithashtu vuante nga një lloj i limfomës. Ky pacient iu nënshtrua procedurës së njejtë me atë të para 12 viteve, respektivisht transplantit të palcës kurrizore nga një donor i cili kishte mutacion të gjenit përgjegjës për proteinën CCR5. Pas transplantit pacienti ishte shëruar nga tumori, dhe ndaloi së marri barna kundër virusit HIV, sepse qelizat imune të transplantuara ishin rezistente ndaj virusit HIV dhe rrjedhimisht personi ishte shëruar.

Tanimë një mundësi e mirë për trajtimin e infeksionit HIV është që me anë të terapisë së gjeneve të modifikohen qelizat imune të organizmit duke iu vendosur qelizat mutante të CCR5, qeliza këto të cilat janë rezistente ndaj këtij virusi.

“Nëse ndodhë një herë diçka në shkencë mund të ndodhë prapë,” thonë shkencëtarët, të cilët janë shumë optimistë që kura për këtë virus do të fillojë të aplikohet tek të gjithë pacientët./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shënohet rasti historik në Epideminë Globale të virusit HIV

Shënohet rasti historik në Epideminë Globale të virusit HIV

Rezultatet që mjekët kishin parë pas trajtimit të një tumori me vaj kanabisi ishin befasuese

Rezultatet që mjekët kishin parë pas trajtimit të një tumori me vaj kanabisi ishin befasuese

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android