Shefi i SpaceX prezanton planin për kolonizimin e Marsit

28.09.2016 09:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shefi i SpaceX prezanton planin për kolonizimin e Marsit

Shefi i SpaceX, Elon Musk ka prezantuar një plan ambicioz për të ndërtuar një qytet në planetin Mars, ku do të dërgoheshin mijëra njerëz. Çmimi për të shkuar në Mars, sipas Musk do të jetë 100 mijë dollarë për person.

Duke folur në Kongresin Ndërkombëtar për Astronautikë në Meksisë, Musk ka treguar me detaje planin e tij për një raketë gjigante, e cila do të dërgonte njerëzit në Mars. Në këtë raketë, ai tha se do të ketë restorante, kabina, lojëra dhe filma.

“Ne duhet që pas këtyre misioneve të hershme të eksplorimit të ndërtojmë një qytet të vërtetë”, tha ai, duke shtuar se një gjë e tillë mund të bëhet në 40 deri në 100 vjetët e ardhshme.

Musk e paraqiti konceptin e tij për sistemin e transportit ndërplanetar përmes një video. Ky transport do të bëhet me raketa të ripërdorshme. Musk tha se një raketë do të barte 100 persona.

Musk tha se fluturimi i parë drejt Marsit do të jetë i shtrenjtë por ai ka për qëllim që “udhëtimi të bëhet i arritshëm për këto që do të shkojë”, duke thënë se çmimi i biletës do të bie deri në 100 mijë dollarë për person.elonmuske_w987_r1_s

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rasti shënjestruar, ish-gjyqtarja Tolaj edhe sot para Gjykatës

Rasti shënjestruar, ish-gjyqtarja Tolaj edhe sot para Gjykatës

Njëri prej tyre kryetar i partisë së re

Njëri prej tyre kryetar i partisë së re

KFOR-i, i gatshëm të ndihmojë në arrestimet e Speciales

KFOR-i, i gatshëm të ndihmojë në arrestimet e Speciales

‘Fëmijët tanë nuk janë minj laboratorësh’

‘Fëmijët tanë nuk janë minj laboratorësh’

Agjencia Qendrore e Prokurimit rrezikon t’ia humbë buxhetit 2.6 milionë euro

Agjencia Qendrore e Prokurimit rrezikon t’ia humbë buxhetit 2.6 milionë euro

Aeroplani i vjetër bëri ulje emergjente në plazh, pasi i dështoi njëri motor (Video)

Aeroplani i vjetër bëri ulje emergjente në plazh, pasi i dështoi njëri motor (Video)

Natyra detyroi “ishullin e vdekjes” të zbulojë sekretet – Një milion të vdekur

Natyra detyroi “ishullin e vdekjes” të zbulojë sekretet – Një milion të vdekur

Ivanov: Integrimi i Ballkanit Perëndimor, garanton paqe dhe stabilitet

Ivanov: Integrimi i Ballkanit Perëndimor, garanton paqe dhe stabilitet

Vuçiq: Nuk jam gati të them se Kosova është e pavarur

Vuçiq: Nuk jam gati të them se Kosova është e pavarur

Daçiq innjoron ndërkombëtarët, vazhdon lobimin kundër Kosovës Daçiq innjoron ndërkombëtarët, vazhdon lobimin kundër Kosovës

Daçiq innjoron ndërkombëtarët, vazhdon lobimin kundër Kosovës Daçiq innjoron ndërkombëtarët, vazhdon lobimin kundër Kosovës

Barka peshkatarit rrethohet nga 30 peshkaqenë (Video)

Barka peshkatarit rrethohet nga 30 peshkaqenë (Video)

Irani kërcënon: SHBA do të pendohet si kurrë më parë në histori

Irani kërcënon: SHBA do të pendohet si kurrë më parë në histori

Skandali – Policia e Shqipnisë len eshnat e të vramit nga Kosova në vendin e krimit! (video)

Skandali – Policia e Shqipnisë len eshnat e të vramit nga Kosova në vendin e krimit! (video)

Thaçi: Luan Haradinaj personifikimi më monumental për çlirimin, lirinë dhe pavarësinë e Kosovës

Thaçi: Luan Haradinaj personifikimi më monumental për çlirimin, lirinë dhe pavarësinë e Kosovës

Kompletohet kryesia e Vetëvendosjes

Kompletohet kryesia e Vetëvendosjes

Sveçla: U goditëm rëndë por prapë jemi një hap larg fitores

Sveçla: U goditëm rëndë por prapë jemi një hap larg fitores