SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

26.05.2019 22:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

Garda Kombëtare e Uajomingut do të dërgohet këtë javë në një mision paqeruajtës në Kosovë.

Zyrtarët e Gardës Kombëtare thonë që kjo është hera e parë që një garnizon i Uajomingut është duke u dërguar në ndonjë mision jashtë shtetit që prej vitit 2016.

Por ndalesa e parë e grupit do të jetë në Fort Bliss të Texasit për disa trajnime shtesë.

Ushtarët që do vijnë në Kosovë do jenë nga shtetet amerikane të Kolorados, Montana, Utah dhe Uajoming.

Nuk është bërë e ditur se sa ushtarë do të zbarkojnë në Kosovë gjithsej./Express/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tragjike/ Fëmija u përdhunua, u vra dhe më pas u hodh në shkurre

Tragjike/ Fëmija u përdhunua, u vra dhe më pas u hodh në shkurre

Thaçi dhe Kurti i shtrëngojnë duart

Thaçi dhe Kurti i shtrëngojnë duart

Pse Grenell s’e takoi Kurtin, s’ka përgjigje nga ambasada në Berlin

Pse Grenell s’e takoi Kurtin, s’ka përgjigje nga ambasada në Berlin

Pompeo: Sovraniteti dhe pavarësia e Kosovës – thelbësore për Ballkanin Perëndimor

Pompeo: Sovraniteti dhe pavarësia e Kosovës – thelbësore për Ballkanin Perëndimor

I kërkoi personalisht Kurtit që të shkojë te varri i Rugovës, flet Lutfi Haziri

I kërkoi personalisht Kurtit që të shkojë te varri i Rugovës, flet Lutfi Haziri

Kurti: Shërbimin ushtarak nuk po e bëjmë për të sunduar

Kurti: Shërbimin ushtarak nuk po e bëjmë për të sunduar

Nasim Haradinaj sqaron arsyen pse deputetet e PDK-së vendosën flamurin e UÇK-së në Kuvend

Nasim Haradinaj sqaron arsyen pse deputetet e PDK-së vendosën flamurin e UÇK-së në Kuvend

Kim Mehmeti: Diplomatët habiten kur shohin burrështetas të pakorruptuar si Kurti

Kim Mehmeti: Diplomatët habiten kur shohin burrështetas të pakorruptuar si Kurti

Daniel Serwer konsideron se çështja e Kosovës mund të zgjidhet brenda orës, nëse do Serbia

Daniel Serwer konsideron se çështja e Kosovës mund të zgjidhet brenda orës, nëse do Serbia

Ambasada britanike: Gëzuar ditëlindjen e 12-të Kosovë

Ambasada britanike: Gëzuar ditëlindjen e 12-të Kosovë

Mustafa: Urime 12 vjetorin e pavarësisë

Mustafa: Urime 12 vjetorin e pavarësisë

Vizituan Prekazin Kurti e Osmani: Erdhëm sot në këtë kryeqytet të kryengritjes e qëndresës së popullit tonë, për të kujtuar e nderuar familjen Jashari

Vizituan Prekazin Kurti e Osmani: Erdhëm sot në këtë kryeqytet të kryengritjes e qëndresës së popullit tonë, për të kujtuar e nderuar familjen Jashari

Veseli: VV-ja e LDK-ja po i përkthejnë në shantazh për dialog vonesat e Speciales

Veseli: VV-ja e LDK-ja po i përkthejnë në shantazh për dialog vonesat e Speciales

Thaçi thotë se në takim me liderët e BE-së kërkoi liberalizimin e vizave

Thaçi thotë se në takim me liderët e BE-së kërkoi liberalizimin e vizave

Vuçiq sulmon Kurtin e Thaçin: Janë mashtrues, i regjistruan me telefon takimet e mbyllura në Munih

Vuçiq sulmon Kurtin e Thaçin: Janë mashtrues, i regjistruan me telefon takimet e mbyllura në Munih

Shkrimtari serb i bën një kërkesë Kurtit: Zoti kryeministër, padite Serbinë, jeni vonuar shumë

Shkrimtari serb i bën një kërkesë Kurtit: Zoti kryeministër, padite Serbinë, jeni vonuar shumë