Raporti tronditës i FMN: Europa do të ketë krizën më të thellë nga viti 1930, përfitojnë vendet aziatike

14.04.2020 20:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Raporti tronditës i FMN: Europa do të ketë krizën më të thellë nga viti 1930, përfitojnë vendet aziatike

Çdo gjashtë muaj Fondi Monetar Ndërkombëtar raporton mbi gjendjen e ekonomisë botërore, duke shtjelluar parashikimet e saj. Por raporti i dalë sot është padyshim ai më i zymti i shkruar ndonjëherë, të paktën në parashikimet për dyvjeçarin e ardhshëm, ku ajo parashikon një rënie të ekonomisë globale me 3%.

Diçka e paprecedent, nga momenti që gjatë krizës financiare në 2009 rënia ishte vetëm me 0.1%. Është hera e parë nga vitet ’30 të shekullit të kaluar, që ekonomitë gjithë vendeve kryesore do të jenë në recesion.

Sipas FMN-së, impakti i pandemisë në ekonominë botërore do të jetë tejet i rëndë këtë dy vjeçar, veçanërisht për ekonomitë europiane.

Sipas FMN-së, vendi që do të pësojë rënien ekonomike më të rëndë është Italia, që parashikohet se mund të humbë 9.1% të GDP-së në 2020, me një rritje me 4.8% në 2021, por që nuk do të mundet të rikuperojë humbjet e këtij viti. Por edhe vendet e tjera të Bashkimit Europian do të shohin shifra dramatike.

Gjermania do të ketë një ulje me 7% në 2020, e balancuar me një rritje 5.2% në 2021. Në Francë, ulja e parashikuar do të jetë me 7.2%, në Spanjë me 8%.

Ndryshe situata në Shtetet e Bashkuara, kur humbja e parashikuar me 5.9% do të kapërcehet e gjitha në vitin pasues, ku pritet një rritje me 8.3%.

Sipas Raportit, gjithsesi, parashikohet që pandemia do të jetë një shtysë e madhe për një kalim epokal të ekuilibrave ekonomike nga perëndimi në lindje. Vende si Kina, India dhe Indonezia, edhe pse me ritme më të vogla, sërish këtë vit do të njohin rritje. Madje, Kina me rritje 1.2% në 2020 vitin që vjen do të njohë rritje me të paktën 9.2%.

Për sa i përket Ballkanit Perëndimor, ku futet edhe Shqipëria, FMN parashikon një ulje me 5.2 % në vitin 2020, e balancuar në mënyrë të pjesshme nga viti 2021, ku rritja do të jetë 4.2%.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë