Qumështi i gjirit dhe funksionimi i tij

15.02.2016 08:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qumështi i gjirit dhe funksionimi i tij

Që nga kohërat e lashta, qumështi i gjirit është njohur si gjëja më e mirë që nëna mund t’ia jep fëmijës së saj.

Doktorët, prindërit, shkencëtarët, që të gjithë duket se e dinë se ky qumësht është shumë i domosdoshëm për foshnjat, pasi që zgjidh pothuajse të gjitha problemet e tyre.

Por, kjo nuk përfundon këtu. Qumështi i nënës në fakt përshtatet vetvetiu për nevojat e foshnjës gjatë muajve të rritjes së saj, shkruan Gazeta Express.

Katie Hinde, një biologe evolucioniste, hodhi dritë mbi shkëmbimin e mahnitshëm në mes të thithës dhe foshnjës, duke shpjeguar saktësisht se për çfarë ka nevojë foshnja.

Sipas Hinde, kur një foshnje thithë gjirin e nënës së saj, krijohet një vakum. Brenda këtij vakumi, pështyma e foshnjës thithet nga thitha e nënës. Receptorët në gjëndrën e qumështit të nënës e lexojnë këtë pështymë si sinjal.

Më pas, thitha e analizon këtë pështymë e cila përmban informacion në lidhje me statusin imun të foshnjës. Kështu, nëse receptorët e gjëndrës së qumështit zbulojnë praninë e patogjenëve, ata e detyrojnë trupin e nënës për të prodhuar antitrupa për t’i luftuar ata.

Antitrupat e prodhuar, udhëtojnë nëpërmjet qumështit të gjirit në trupin e foshnjës, ku synojnë infeksionin. Kjo vazhdon të ndodh çdo herë në bazë të nevojës së foshnjës, që do të thotë se qumështi i gjirit vazhdon të bëjë ndryshime në përputhje me rrethanat.

Kjo teori hedh dritë mbi mënyrën se si magjia e qumështit të gjirit funksionin dhe sa është i rëndësishëm ai për foshnjën.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shënohet rasti historik në Epideminë Globale të virusit HIV

Shënohet rasti historik në Epideminë Globale të virusit HIV

Rezultatet që mjekët kishin parë pas trajtimit të një tumori me vaj kanabisi ishin befasuese

Rezultatet që mjekët kishin parë pas trajtimit të një tumori me vaj kanabisi ishin befasuese

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android