Pse femrat kanë simptoma më të lehta të COVID-19 sesa meshkujt?

28.12.2020 23:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse femrat kanë simptoma më të lehta të COVID-19 sesa meshkujt?

Shkencëtarët kanë gjetur një shpjegim të mundshëm pse burrat mund të kenë një rrezik më të lartë të shfaqjes së simptomave më të rënda të COVID-19 sesa gratë dhe pse ato mund të kenë rezultate më të këqija, pavarësisht nga mosha.

Studiuesit në Qendrën Mjekësore Wape Forest Baptist në Shtetet e Bashkuara kanë theksuar rolin e hormonit seksual femëror të estrogjenit në uljen e niveleve të enzimës ACE2 në zemër, e cila mund të lehtësojë COVID-19 te gratë.

Studimi, i botuar në revistën Current Hypertension Reports, shqyrtoi të dhënat paraklinike mbi aktivitetin specifik të hormoneve, veçanërisht të estrogjenit.

“Ne e dimë që koronavirusi ndikon në zemër dhe e dimë që estrogjeni mbron nga sëmundjet kardiovaskulare te gratë, kështu që ato duket se janë shpjegimi më i mundshëm për ndryshimet hormonale midis gjinive”, tha autori kryesor i studimit Lian Groban, profesor në Shkollën e Mjekësisë të Wake Forest.

Studimi tregoi se ACE2, e cila lidhet me membranat qelizore në zemër, arteriet, veshkat dhe zorrët, është receptori i qelizave koronavirus përgjegjës për infeksionet e COVID-19 dhe është përgjegjës për transportimin e virusit në qelizat e këtyre sistemeve të organeve, raporton Business Standard.

Estrogjeni ul nivelet e ACE2 të zemrës, të cilat mund të modulojnë ashpërsinë e sëmundjes COVID-19 te gratë. Në të kundërt, nivelet më të larta të ACE2 në indet mund të shpjegojnë gjithashtu pse burrat kanë simptoma më të rënda, sipas Groban.

“Shpresojmë që studimi ynë i rolit të hormoneve estrogjenike në shprehjen dhe rregullimin e ACE2 do të shpjegojë ndryshimet gjinore në infeksion dhe rezultatet e COVID-19 dhe të shërbejë si një udhëzues për trajtimin dhe zhvillimin e terapive të reja,” tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pse femrat kanë simptoma më të lehta të COVID-19 sesa meshkujt?

Pse femrat kanë simptoma më të lehta të COVID-19 sesa meshkujt?

Hoxhaj me iniciativë të re brenda partisë: Propozimet për deputetë vijnë nga anëtarësia

Hoxhaj me iniciativë të re brenda partisë: Propozimet për deputetë vijnë nga anëtarësia

Die Welt: Varianti i ri i koronavirusit në Gjermani që nga nëntori

Die Welt: Varianti i ri i koronavirusit në Gjermani që nga nëntori

Hoti: Kandidati për kryeministër caktohet nga LDK-ja, jo nga studiot apo rrjetet sociale

Hoti: Kandidati për kryeministër caktohet nga LDK-ja, jo nga studiot apo rrjetet sociale

Zemaj me tri kërkesa pas miratimit në parim të buxhetit 2021

Zemaj me tri kërkesa pas miratimit në parim të buxhetit 2021

Kandidatura për kryeministër, Veliu: LDK ka emra të mirë, por unë nuk do të jem

Kandidatura për kryeministër, Veliu: LDK ka emra të mirë, por unë nuk do të jem

Mjeku që zbuloi Ebola: Pandemitë në të ardhmen mund të jenë më të këqija se koronavirusi

Mjeku që zbuloi Ebola: Pandemitë në të ardhmen mund të jenë më të këqija se koronavirusi

Diego Costa pritet të largohet nga Atletico

Diego Costa pritet të largohet nga Atletico

Haziri: Ende nuk kemi diskutuar për emrin e kryeministrit

Haziri: Ende nuk kemi diskutuar për emrin e kryeministrit

Kina burgos gazetaren për raportimet në Wuhan

Kina burgos gazetaren për raportimet në Wuhan

Hoxhaj telefonatë me këshilltarin kryesor të Merkel: Kosova, me fat që ka miq si Gjermania

Hoxhaj telefonatë me këshilltarin kryesor të Merkel: Kosova, me fat që ka miq si Gjermania

Musliu: PDK tejkaloi vetveten për hir të vendit

Musliu: PDK tejkaloi vetveten për hir të vendit

Hilaria Baldwin mohon se ka falsifikuar origjinën e saj spanjolle

Hilaria Baldwin mohon se ka falsifikuar origjinën e saj spanjolle

Jashari: Qeveria me buxhetin 2021 s’ka paraparë asnjë projekt të ri në Skenderaj

Jashari: Qeveria me buxhetin 2021 s’ka paraparë asnjë projekt të ri në Skenderaj

Engel: Kosova e Shqipëria gjithmonë do të kenë një vend të veçantë në zemrën time

Engel: Kosova e Shqipëria gjithmonë do të kenë një vend të veçantë në zemrën time

Daka thotë se organizimi i zgjedhjeve do të jetë sfidë, kërkon të zgjidhet afati maksimal për zgjedhje

Daka thotë se organizimi i zgjedhjeve do të jetë sfidë, kërkon të zgjidhet afati maksimal për zgjedhje