Projektligji për paga rrit hendekun mes niveleve të ndryshme brenda sektorit publik

22.01.2019 07:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Projektligji për paga rrit hendekun mes niveleve të ndryshme brenda sektorit publik

Projektligji për paga, i cili është në procedurë në Kuvend ka ngjallur pakënaqësi të shumta mes niveleve të ndryshme brenda sektorit publik, shkaku i rritjes së hendekut mes këtyre niveleve.

Grevat në arsim, shëndetësi dhe të tjerat të paralajmëruara, sipas deputetëve të partive opozitare, lidhen pikërisht me këtë projektligj, pasi siç kanë thënë krijon ndasi e jo barazi ashtu siç ishte menduar në fillim, shkruan sot “Koha Ditore”.

Lidhur me këtë projektligj, Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media ka tri ditë që ka filluar një punëtori për të shqyrtuar Projektligjin në fjalë dhe për të analizuar kërkesat që kanë dalë nga sektorë të ndryshëm, në veçanti në atë të shëndetësisë dhe arsimit.

Deputeti Arban Abrashi, anëtar i këtij Komisioni nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka thënë për gazetën se Ligji si i tillë ka shumë mangësi dhe se për këtë po punohet intensivisht. Por, sipas tij, ende nuk është arritur tek shtojca e koeficientet për kategori të ndryshme, megjithatë siç ka thënë ka mundësi që të ndryshohen dhe të ketë përafrim të koeficienteve sidomos për kategoritë që kanë hyrë në grevë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Serwer thumbon Thaçin në Twitter: Fto edhe miqtë që e cilësojnë të keqe idenë tënde të kufirit

Serwer thumbon Thaçin në Twitter: Fto edhe miqtë që e cilësojnë të keqe idenë tënde të kufirit

Në Kosovë s’e përmend, por në SHBA Thaçi e çon tutje idenë për shkëmbim territoresh

Në Kosovë s’e përmend, por në SHBA Thaçi e çon tutje idenë për shkëmbim territoresh

Historia trishtuese e nxënëses nga Drenasi me hetuesin policor

Historia trishtuese e nxënëses nga Drenasi me hetuesin policor

Nesër në Kosovë, mot kryesisht i vranët

Nesër në Kosovë, mot kryesisht i vranët

Reagon Ismaili, kërkon masa të menjëhershëm ndaj kirurgut në Prizren

Reagon Ismaili, kërkon masa të menjëhershëm ndaj kirurgut në Prizren

Skandaloze: Kirurgu në Prizren kërcënon dhe fyen pacienten që rënkonte nga dhimbjet

Skandaloze: Kirurgu në Prizren kërcënon dhe fyen pacienten që rënkonte nga dhimbjet

Serbia i humb më shumë se nga 1 milion euro në ditë për shkak të taksës

Serbia i humb më shumë se nga 1 milion euro në ditë për shkak të taksës

Avokati nga Turqia ofron mbrojtje falas për të akuzuarit nga Gjykata Speciale

Avokati nga Turqia ofron mbrojtje falas për të akuzuarit nga Gjykata Speciale

Haradinaj mbledh nënkryetarët e AAK-së – diskuton për pozicionet e Qeverisë

Haradinaj mbledh nënkryetarët e AAK-së – diskuton për pozicionet e Qeverisë

Rritja e pagave rrezikon investimet kapitale në Kosovë

Rritja e pagave rrezikon investimet kapitale në Kosovë

Veseli: BE-ja po e rrënon çdo perspektivë të dialogut dhe fqinjësisë së mirë, Trepça ka qenë dhe do jetë e Kosovës

Veseli: BE-ja po e rrënon çdo perspektivë të dialogut dhe fqinjësisë së mirë, Trepça ka qenë dhe do jetë e Kosovës

Presidenti Thaçi në SHBA: Mbështetja e Uashingtonit është vitale për Kosovën

Presidenti Thaçi në SHBA: Mbështetja e Uashingtonit është vitale për Kosovën

Hoxhaj: Resurset kombëtare të Kosovës kurrë s’do të jenë pjesë e dialogut

Hoxhaj: Resurset kombëtare të Kosovës kurrë s’do të jenë pjesë e dialogut

Policia arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale

Policia arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale

Haradinaj priti të ngarkuarin me punë të Ambasadës së Maqedonisë Veriore në Kosovë, Rexhep Saliu

Haradinaj priti të ngarkuarin me punë të Ambasadës së Maqedonisë Veriore në Kosovë, Rexhep Saliu

Sindikata e Punëtorëve të RTK-së reagon kundër vendimit të Kuvendit të Kosovës

Sindikata e Punëtorëve të RTK-së reagon kundër vendimit të Kuvendit të Kosovës