Projektligji i punës parasheh gjoba deri në 40 mijë euro për shkelësit e të drejtave të punëtorëve

15.10.2018 08:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Projektligji i punës parasheh gjoba deri në 40 mijë euro për shkelësit e të drejtave të punëtorëve

Ndërprerja e kontratës së punës së një punonjëseje shtatzënë llogaritet ndër shkeljet më të rënda me Projektligjin e ri të Punës. Gjoba për punëdhënësin është parashikuar të jetë nga 400 deri në 40 mijë euro.

Përveç kësaj, Ligji i ri i ka parë edhe një sërë gjobash të tjera në rast të shkeljes së dispozitave të tij, duke filluar nga shkeljet e lehta që dënohen nga 50 euro deri në 400 euro e deri tek ato më të lartat, që janë të dënueshme nga 400 deri në 10 mijë euro, shkruan sot Koha Ditore.

Ky projektligj, i cili ka dalë në konsultim publik javën që e lamë pas, ka për qëllim të rregullojë marrëdhëniet e punës, përfshirë kontratat e punës dhe format e lidhjes së kontratës, orarin e punës, gjobat, pushimin e lehonisë, pagën minimale, pushimin mjekësor, pushimin pa pagesë dhe elemente të tjera që përmbledhin fushën e marrëdhënies së punës. Ajo që vërehet tek ligji i ri janë një sërë dispozitash që ndalojnë diskriminimin e punëtorëve, por edhe një varg masash për mbrojtjen e punonjëseve shtatzëna dhe gjatë pushimit të lehonisë.

Ligji aktual i punës edhe pse ka shtatë vjet që është miratuar, nuk ka arritur që të gjejë zbatim, sidomos në sektorin privat. Mungesa e kontratave të punës, orari i stërzgjatur i punës, pushimi i lehonisë, pagesa jo e rregullt…, janë disa nga shkeljet që punëdhënësit në Kosovë iu bëjnë punëtorëve të tyre, sipas përfaqësuesve të punëtorëve. Problem, sipas përfaqësuesve, është edhe paga minimale, e cila, siç thonë ata, është e ulët dhe diskriminuese. Por megjithëkëtë çështja e pagës minimale parashihet që të rregullohet me një vendim të Qeverisë. /koha.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Avokati që zbuloi rastin e Drenasit tregon faktin tronditës: Kush po rri prapa policit Veseli

Avokati që zbuloi rastin e Drenasit tregon faktin tronditës: Kush po rri prapa policit Veseli

Isufi: Nuk ka as heqje e as pezullim të taksës

Isufi: Nuk ka as heqje e as pezullim të taksës

Kosnetti i impresionuar me protestat paqësore kundër dhunës ndaj grave

Kosnetti i impresionuar me protestat paqësore kundër dhunës ndaj grave

Ministri Matoshi: Po investojmë 1 milion euro në Lumin Sitnica në Lipjan

Ministri Matoshi: Po investojmë 1 milion euro në Lumin Sitnica në Lipjan

Kusari-Lila: Të shkarkohen të gjithë komanduesit në stacionin policor në Drenas

Kusari-Lila: Të shkarkohen të gjithë komanduesit në stacionin policor në Drenas

SBASHK-u për rastin në Drenas: Drejtësia të punojë me përkushtim dhe të sjellë vendim meritor

SBASHK-u për rastin në Drenas: Drejtësia të punojë me përkushtim dhe të sjellë vendim meritor

Avokati i policit: Vajza shkoi vetë për të abortuar te gjinekologu

Avokati i policit: Vajza shkoi vetë për të abortuar te gjinekologu

Detaje të reja, Prokurori përshkruan para gjykatës rastin në Drenas

Detaje të reja, Prokurori përshkruan para gjykatës rastin në Drenas

Gjilani miraton Librin për Menaxhimin e Financave Publike dhe Kodin e Etikës Komunale

Gjilani miraton Librin për Menaxhimin e Financave Publike dhe Kodin e Etikës Komunale

Nënshkruhet Marrëveshja e Bashkëpunimit për ngritjen e sigurisë në sektorin bankar

Nënshkruhet Marrëveshja e Bashkëpunimit për ngritjen e sigurisë në sektorin bankar

Ekskluzive: Deklarata e policit V.V. para gjykatës

Ekskluzive: Deklarata e policit V.V. para gjykatës

Lluka: Komuna e Deçanit me ndriçim më të mirë publik

Lluka: Komuna e Deçanit me ndriçim më të mirë publik

Arrestohet i dyshuari ndaj të cilit vite më parë është lëshuar letër-rreshtim ndërkombëtar

Arrestohet i dyshuari ndaj të cilit vite më parë është lëshuar letër-rreshtim ndërkombëtar

Shpërthen në lot polici gjatë protestës në Drenas (Video)

Shpërthen në lot polici gjatë protestës në Drenas (Video)

Ministri Gashi: Përkrahja për federatat e sportistët për këtë vit është rritur 100%

Ministri Gashi: Përkrahja për federatat e sportistët për këtë vit është rritur 100%

Caktohet masa e arrestit shtëpiak ndaj të miturit A. H

Caktohet masa e arrestit shtëpiak ndaj të miturit A. H