Përdorimi i tabletave hormonale rrit rrezikun për Alzheimer

07.03.2019 13:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përdorimi i tabletave hormonale rrit rrezikun për Alzheimer

Përafërsisht një milion gra në Britani dhe 5% e grave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mbi moshën 50 vjeçare, përdorin zëvendësues artificialë të hormoneve, duke tentuar të lehtësojnë simptomat e menopauzës siç janë djersitja gjatë natës, lëkundjet hormonale dhe rritja e ndjeshmërisë.

Një studim i bërë me 170.000 gra, rezultoi që afër 20% e këtyre grave që përdorin këto tableta janë më të rrezikuara nga Alzheimeri. Kjo nënkupton që në 10.000 gra të cilat përdorin hormone, 18 prej tyre janë më të rrezikuara nga ky çrregullim.

Studimi i bërë nga Universiteti i Helsinkit rezultoi që ky rrezik vjen vetëm në rastet kur një grua përdor hormone gjatë një periudhe më të gjatë kohore mbi 10 vjet.

Dihet që përdorimi i tyre është i nevojshëm për shkak të përjetimit të vështirë të menopauzës dhe simptomave shumë të shprehura sidomos tek disa gra, dhe është e dukshme që këto tableta japin efektin e duhur – shkruan DailyMail, raporton Gazeta Express

“Rritja e rrezikut rezultoi shumë e vogël, kështu që gratë nuk duhet të ndalojnë së përdoruri tabletat e përshkruara nga doktorët, por gjithsesi duhet të jenë të vetëdijshme për rreziqet me të cilat mund të përballen”, tha dr James Picket , udhëheqës i këtyre hulumtimeve./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve