Nuk pranon të ngre dolli me shefin, rrahet punëtori i bankës

26.08.2020 21:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nuk pranon të ngre dolli me shefin, rrahet punëtori i bankës

Ndaj dy drejtuesve të një banke kineze u ndërmorën masa disiplinore, pasi njëri prej tyre goditi me shuplakë dhe ofendoi një punëtor të ri që nuk pranoi të ngre dolli me shefin.

Banka Semen International lëshoi sot një deklaratë duke thënë se incidenti ndodhi të enjten e kaluar, kur një punëtor me emrin Yang shkoi në një restorant në Pekin me kolegët e tij pas punës, raporton “South China Morning Post”.

Raportohet se Young nuk pranoi t’i bënte një dolli shefit të degës, një njeri i quajtur Luo, e goditi shuplakë, teksa menaxheri tjetër Dong e ofendoi me fjalë.

Banka tha se u bë e vetëdijshme për incidentin pasi Yang postoi në mediat sociale atë që ndodhi në restorant.

Postimi i tij tërhoqi vëmendjen e një numri të madh të përdoruesve të Internetit, të cilët nxorën në pah problemin e kulturës hierarkike të punës në Kinë dhe rolin që luan darkat ku pihet alkooli.

Departamenti i burimeve njerëzore të bankës tha që të dy menaxherët do të merrnin një paralajmërim serioz dhe se Dong do t’i zbritet bonusi gjashtë muaj nga paga, ndërsa Luo do të merrte një dënim të ngjashëm, por vetëm për tre muaj.

Banka i kërkoi falje Yang. Ai tha në mediat sociale se nuk kishte shijuar alkool për 10 vjet.

“Pas një kohe, kur të gjithë ishin pak të dehur, një nga shefat u afrua tek unë dhe më goditi në fytyrë dhe me ofendoi me fjalë. Ai më pyeti nëse isha budalla, sepse nuk piva kur shefi bëri një dolli,” tha Yang.

Ai shtoi më tej se disa kolegë gjithashtu e kritikuan kur vendosi të largohej.

“Për një punonjës të ri si unë, kjo ka shkatërruar të gjitha ndjenjat e mira ndaj industrisë financiare,” tha Yang.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura