Një rrugë e sigurt që çon në prishjen e një lidhje apo martese me partnerin

08.12.2020 23:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një rrugë e sigurt që çon në prishjen e një lidhje apo martese me partnerin

Shpesh komentojmë për ndarjet e çifteve që janë afër nesh, por në fakt gjithçka vjen deri te mos dija se çfarë po ndodh në të vërtetë në katër muret e dikujt dhe çfarë çoi në prishjen. Por këto janë disa nga arsyet më të zakonshme pse një lidhje ose martesë mbaron.

Mungesa e komunikimit – duhet t’i tregoni partnerit tuaj edhe gjëra të mira dhe të këqija, ato që vlerësoni tek ai, por edhe ato që ju zemërojnë. Emocionet e pathëna, veçanërisht ato negative, mund të krijojnë probleme kur nuk flisni për to. Gjithashtu, mungesa e intimitetit mund të shkaktojë një fund, veçanërisht nëse u tregoni miqve tuaj për problemet tuaja dhe jo partnerit tuaj.

Mungesa e dashurisë dhe afeksioni – ekziston një periudhë monotonie në çdo marrëdhënie, por nuk duhet domosdo të jetë e mërzitshme por të jeni më të relaksuar. Mos e merrni për të mirëqenë marrëdhënien që keni por kthehuni në fillim të marrëdhënies herë pas here kur po përpiqeshit t’i bënit përshtypje njëri-tjetrit.

Mungesa e mirëkuptimit – kur nuk jeni më pranë njëri-tjetrit, kur ndaloni të bëni gjëra të vogla, por kaq të rëndësishme që e bëjnë këtë jetë më të bukur. Një buzëqeshje e sinqertë, një prekje e dashur, një fjalë e bukur. Kur i tregoni dikujt nuk keni pse të jeni vetëm.

Marrëdhënia përfundon kur hendeku midis jush dhe partnerit tuaj bëhet aq i madh sa keni ndjenjën se jeni vetëm. Marrëdhëniet përfundojnë kur ju pushoni së munguari njëri-tjetrin sepse më shumë ju mungon pavarësia juaj.

Shmangia e cenueshmërisë – kur nuk i tregoni partnerit tuaj fytyrën e duhur, frikën, pasigurinë dhe plagët tuaja. Marrëdhënia përfundon kur partneri juaj njeh vetëm njërën anë tuajin, kur ju nuk e lini të shohë atë pjesë më të butë, më të ndjeshme të tuaj. Pjesa që nuk ia tregoni askujt – pjesa që mund të prishet.

Marrëdhëniet përfundojnë kur keni frikë t’i tregoni se sa keni nevojë për të dhe se nuk mund ta imagjinoni jetën tuaj pa të. Ato përfundojnë kur egoja bëhet më e fortë dhe më e rëndësishme se zemra juaj.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një rrugë e sigurt që çon në prishjen e një lidhje apo martese me partnerin

Një rrugë e sigurt që çon në prishjen e një lidhje apo martese me partnerin

​Liga e Kampionëve, këto janë tëtë skuadrat që kualifikohen në fazën e eliminimit direkt

​Liga e Kampionëve, këto janë tëtë skuadrat që kualifikohen në fazën e eliminimit direkt

​Mbani diabetin nën kontroll me 5 ushqime të mrekullueshme

​Mbani diabetin nën kontroll me 5 ushqime të mrekullueshme

Tri trendet e flokëve që do i shohim gjithandej gjatë vitit 2021

Tri trendet e flokëve që do i shohim gjithandej gjatë vitit 2021

Loredana sjell pamje nga xhirimi i klipit muzikor “Kein Hunger”

Loredana sjell pamje nga xhirimi i klipit muzikor “Kein Hunger”

Protestojnë tifozët e klubit kosovar, kërkojnë dorëheqjen e presidentit, intervenon policia me arrestime

Protestojnë tifozët e klubit kosovar, kërkojnë dorëheqjen e presidentit, intervenon policia me arrestime

​Mesazhi I Munishit pas humbjes nga Drita: Lufta vazhdon

​Mesazhi I Munishit pas humbjes nga Drita: Lufta vazhdon

​Prokuroria zbulon detaje të reja, Maradonas nuk iu dha asnjë ilaq

​Prokuroria zbulon detaje të reja, Maradonas nuk iu dha asnjë ilaq

Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

Fotoja virale shfaq dhjetëra iPad të përdorura nga pacientët para se të vdesin nga koronavirusi

Bashkimi i Neymar me Messin në PSG, flet Leonardo

Bashkimi i Neymar me Messin në PSG, flet Leonardo

Dyshohet se rrahu për vdekje burrin e saj, arrestohet boksierja

Dyshohet se rrahu për vdekje burrin e saj, arrestohet boksierja

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

Interi fiton dhe i bën presion direkt Milanit

Interi fiton dhe i bën presion direkt Milanit

Mbyllet me gjashtë gola derbi i madh gjerman, Bayern – Leipzig

Mbyllet me gjashtë gola derbi i madh gjerman, Bayern – Leipzig

Cadiz – Barcelona, formacionet zyrtare

Cadiz – Barcelona, formacionet zyrtare

Dua Lipa interpreton ‘live’ disa prej hiteve të saj, mahnit me vokalin

Dua Lipa interpreton ‘live’ disa prej hiteve të saj, mahnit me vokalin