Ndihma e parë për sulmet e gurit në tëmth

13.09.2020 17:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ndihma e parë për sulmet e gurit në tëmth

Sulmi i gurëve të tëmthit shoqërohet me dhimbje të forta, të përziera dhe të vjella, dhe është e nevojshme të kërkoni ndihmë mjekësore.

Kur ndodh dhimbja akute, ajo trajtohet në spital me procedura të detyrueshme diagnostike për të përjashtuar ndërlikimet e tjera, pasi gurët në tëmth nuk shkaktojnë ndonjë simptomë, kështu që zbulimi i gurëve nuk do të thotë se ata janë shkaku i dhimbjes dhe shkaqet e tjera të mundshme duhet të eliminohen.

Nëse inflamacioni përparon, ethet zhvillohen dhe në atë rast duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.

Procedura diagnostike përfshin bërjen e një testi gjaku për të monitoruar parametrat inflamatorë. Një parametër shumë i mirë që na jep një diagnozë të saktë, dhe për pacientin nuk është i dhimbshëm ose rrezatuar është ekografia.

Kur diagnostikohen gurët në tëmth, mjekët qetësojnë inflamacionin me antibiotikë dhe e referojnë pacientin për trajtim të mëtejshëm te një kirurg abdominal.

Midis 10 dhe 20 për qind e të gjithë të rriturve mbi moshën 40 kanë gurë në tëmth, megjithatë, vetëm një deri në tre për qind ankohen për simptoma. Gurët në tëmth ndodhin në gati 25 për qind të grave nën moshën 60-vjeç dhe deri në 50 për qind deri në moshën 75-vjeç. Rreth 20 për qind e burrave kanë gurë në tëmth deri në moshën 75-vjeç.

Gurët në tëmth janë sëmundja më e zakonshme e fshikëzës së tëmthit dhe ndodhin më shpesh te gratë, megjithëse 10% e popullsisë diagnostikohet me gurë në tëmth. Ajo që dimë sot është se gratë kanë dy herë më shumë gjasa ta marrin atë.

Kjo ka shumë të ngjarë për shkak të lëkundjeve më të mëdha seksuale tek gratë për shkak të shtatzënisë.

Në popullatën e vendeve të zhvilluara, formimi i gurëve të tëmthit është i shpeshtë për shkak të dietës, pre-dispozicioneve gjenetike dhe sëmundjeve kronike.

Gurët e kolesterolit janë shkaku më i zakonshëm i problemeve që njerëzit të kërkojnë ndihmë. Ata përbëhen nga kolesteroli dhe minerale, por kryesisht kolesterol. Arsyeja pse gurët e kolesterolit janë më të zakonshëm është dieta, mbipesha, përdorimi i ilaçeve, kontraceptivët oralë te gratë për shkak të përqendrimit të lartë të estrogjenit, shtatzënia, aktiviteti i dobët.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ndihma e parë për sulmet e gurit në tëmth

Ndihma e parë për sulmet e gurit në tëmth

Sëmundja për të cilën nuk flitet sa duhet

Sëmundja për të cilën nuk flitet sa duhet

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

Mozzak: Loredana ende pjesë e jetës time

Mozzak: Loredana ende pjesë e jetës time

Vijnë konfirmimet, Interi edhe më afër Arturo Vidalit

Vijnë konfirmimet, Interi edhe më afër Arturo Vidalit

​De Bruyne: Fare nuk më intereson për Messin

​De Bruyne: Fare nuk më intereson për Messin

​Arsenali e nis me fitore bindëse sezonin e ri

​Arsenali e nis me fitore bindëse sezonin e ri

​Barcelona presion Suarezit për t’u larguar nga “Camp Nou”

​Barcelona presion Suarezit për t’u larguar nga “Camp Nou”

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)