Miqtë janë qetësues natyralë dhe më të efektshëm sesa morfina

03.12.2019 16:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Miqtë janë qetësues natyralë dhe më të efektshëm sesa morfina

“Kur je i trishtuar, një mik hap zemrën tënde dhe të hedh një grusht dritë”, thotë një shprehje e Fabrizio Caramagna.

Epo ndihma e çmuar e njerëzve më të dashur për ne, për të kaluar nëpër periudha të vështira dhe madje edhe dhimbje fizike është konfirmuar nga shkenca: miqtë janë më të mirë se morfina!

Në lidhje me këtë gjë është folur prej shumë kohësh, por hulumtimi i ri i Universitetit Britanik të Oksfordit ka konfirmuar se miqtë ndihmojnë për t’i rezistuar më mirë dhimbjeve dhe për të mbajtur larg depresionin. E gjithë kjo është e mundur sepse, kur jemi nën shoqërinë e tyre, lëshohen shumë endorfina, substanca të dobishme për ne për të provuar ndjenja të mirëqenies, kënaqësisë dhe rregullimi të gjendjes shpirtërore.

A ekziston një lidhje midis shfaqjes së depresionit, niveleve më të ulëta të endorfinave dhe miqve të paktë? Sipas Katerina Johnson, koordinatore e studimit, përgjigja mund të ishte po: “Rezultatet janë interesante sepse hulumtimet e fundit sugjerojnë që qarku i endorfinës mund të ndërpritet nga çrregullime të tilla si depresioni dhe kjo gjithashtu mund të shpjegojë pse njerëzit në depresion shpesh bëjnë një jetë më të shkëputur nga shoqëria.”

Eksperimenti mbi të cilin u bazua studimi, u krye në një mënyrë shumë të thjeshtë. Së pari, studiuesit hartuan një pyetësor për 101 vullnetarë (midis 18 dhe 34), ku secili duhej të specifikonte aspektet kryesore të marrëdhënieve të tij shoqërore. Të gjithë iu nënshtruan një testi të vogël dhimbjeje, i cili konsistonte në qëndrimin në një pozicion shumë të pakëndshëm, për aq kohë sa ishte e mundur të rezistonin.

Nga ky eksperiment rezultoi që ata që kishin më shumë miq, ishin ata që rezistuan më mirë dhe më gjatë, duke treguar një tolerancë ndaj dhimbjeve, njësoj si në rastet kur merr morfinë. Miqtë, (konfirmon shkenca), janë qetësues të vërtetë natyralë, thjesht duhet të përfitoni nga kjo!

BOTASOT

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Chicharito largohet nga Sevilla, Sarah Kohan surprizon fansat e ekipit të ri (Foto)

Chicharito largohet nga Sevilla, Sarah Kohan surprizon fansat e ekipit të ri (Foto)

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Selena Gomez lut fansat për vendin e parë

Selena Gomez lut fansat për vendin e parë

Kate Upton flet për jetën pas lindjes së vajzës

Kate Upton flet për jetën pas lindjes së vajzës

Si e paramendojnë meshkujt femrën ideale

Si e paramendojnë meshkujt femrën ideale

“Ti je inspirim”, Rita zgjedh fjalët më të ëmbla për nënën

“Ti je inspirim”, Rita zgjedh fjalët më të ëmbla për nënën

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Makina ku u vra Tupac Shakur shitet 1.7 milionë dollarë, ende ka plumbin në derë (Foto)

Makina ku u vra Tupac Shakur shitet 1.7 milionë dollarë, ende ka plumbin në derë (Foto)

Nëse i heqni qimet e hundës mikrobet dhe grimcat pranë folikulave mund të futen brenda dhe të shkaktojnë infeksion

Nëse i heqni qimet e hundës mikrobet dhe grimcat pranë folikulave mund të futen brenda dhe të shkaktojnë infeksion

8 të vdekur në 10 ditë, Greqia në alarm nga gripi

8 të vdekur në 10 ditë, Greqia në alarm nga gripi

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Pedofili meksikan lidhet dhe rrihet para se t’i vendosin flakën

Pedofili meksikan lidhet dhe rrihet para se t’i vendosin flakën

Sportistja më seksi në botë që s’ka fituar asnjë trofe në sport

Sportistja më seksi në botë që s’ka fituar asnjë trofe në sport