Luftoni pagjumësinë me këto metoda natyrale

01.03.2019 03:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Luftoni pagjumësinë me këto metoda natyrale

Kopra mund të duket si një shtesë e veçantë për lëng, por ka një arsye shumë të mirë për ta provuar.

Kopra përmban eugenol, i cili inkurajon trurin për çlirimin e enzimave që të qetësojnë dhe të relaksojnë, duke ju ndihmuar të flini më shpejt dhe po ashtu të bëni një gjumë të rehatshëm.

Nga ana tjetër, edhe selinoja përmban pthalides, të cilat janë komponimet që ndihmojnë arteriet tuaja të relaksohen, duke ulur tensionin e gjakut. Selino qetëson gjithashtu sistemin tuaj nervor qendror, duke lehtësuar efektet e stresit. Si selino ashtu dhe kopër përmbajnë nivele të larta të kaliumit dhe magnezit, të cilat mund t’ju ndihmojnë të relaksoheni.

ÇFARË E SHKAKTON PAGJUMËSINË

Ka shumë shkaqe të pagjumësisë. Disa janë të përkohshëm, ndërsa të tjerët mund të zgjasin për muaj apo edhe vjet në fund. Kushtet e zakonshme mjekësore, shqetësimet fizike dhe çështje të tjera që mund të kontribuojnë në pagjumësi përfshijnë: · çrregullimet gastrointestinale · alkooli · alergjia · ankthi · artriti · astma · kafeina · dhimbjet kronike · depresioni · kushtet endokrine · dhimbje të ulët mbrapa · orari i punës · stresi Këto janë vetëm disa faktorë që kontribuojnë në pagjumësi. Disa kërkojnë ndërhyrje mjekësore, prandaj vizitoni mjekun tuaj nëse mendoni se mund të jenë pjesë e problemit tuaj. Të tjerët janë mjaft të lehtë për t’u zgjidhur edhe nga ju vetë.

MËNYRA PËR PËRMIRËSIMIN E GJUMIT

Përveç lëngjeve të pijshme për gjumë më të mirë, është mirë të provoni disa nga këto këshilla: · Filloni me identifikimin e shkakut të pagjumësisë nëse mundeni dhe më pas shqyrto nëse ka hapa që mund të ndërmerrni për të përmirësuar situatën tuaj. · Nëse rutina juaj në mbrëmje përfshin shumë kohë para ekranit, është mirë të dini se drita nga ekrani juaj stimulon trurin tuaj dhe nxit zgjimin. Nëse keni nevojë për një mënyrë për të mbajtur mendjen tuaj larg nga problemet kur përpiqeni të relaksoheni, atëherë mos nguroni të lexoni një libër. · Po ashtu një shëtitje e shkurtër pas darkës mund të jetë e dobishme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve