Kush është gjenerali serb që kërcënoi Kosovën: I lindur në Mitrovicë, luftoi në Ferizaj

06.08.2019 07:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kush është gjenerali serb që kërcënoi Kosovën: I lindur në Mitrovicë, luftoi në Ferizaj

Gjenerali serb, Milan Mojsilovic, që dje deklaroi se ushtria e Rusisë e mbështet atë të Serbisë në çështjen ndaj Kosovës, vjen nga Mitrovica e madje edhe ka marrë pjesë në luftën mes dy shteteve

Shefi i Shtabit të Ushtrisë Serbe ka lindur në Mitrovicë, më 3 gusht 1967. Ndërsa, në krye të ushtrisë së vendit serb, erdhi shtatorin e vitit që lam pas.

Mojsilovic ka marrë pjesë edhe në luftën e Serbisë me Kosovën. Ai me fillim të luftës është transferuar te Brigada 243 e Ushtrisë Jugosllave në Ferizaj.

Përveç në Kosovë, ai luftoi edhe kundër Bosnjë e Hercegovinës dhe Kroacisë.

Sot, gjenerali serb u bë kryelajm në mediat e Kosovës, pikërisht për një deklaratë të tij kërcënuese ndaj vendit, ku tregon se ushtria që e udhëheqë, qëndron e gatshme e madje e ka edhe përkrahjen e Rusisë, shkruan Gazeta Metro.

“Kemi përkrahjen nga zyrtarët e lartë ushtarakë rusë se si të veprojmë lidhur me çështjen e Kosovës. Natyrisht se jemi të interesuar për sigurinë e serbëve jo vetëm në veri të Kosovës, por në gjithë vendin”, tha Mojsilovic gjatë vizitës zyrtare në Moskë.

Kujtojmë se pas kësaj deklarate, ka pasur reagime të shumëta nga zyrtarë të vendit, të cilët kanë thënë se me këto veprime Serbia po tenton t’i kundërvihet NATO’s

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miomat (fibromat) e mitrës

Miomat (fibromat) e mitrës

Nga Intelegjenca Amerikane: Putini dëshiron ta ndihmojë Trumpin” që të rizgjedhet

Nga Intelegjenca Amerikane: Putini dëshiron ta ndihmojë Trumpin” që të rizgjedhet

Prokuroria Themelore: Mësuesi është duke u hetuar për veprën penale “Keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës”.

Prokuroria Themelore: Mësuesi është duke u hetuar për veprën penale “Keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës”.

Asnjë fjalë nga Vlora Çitaku rreth njohjës nga Xhamajka!

Asnjë fjalë nga Vlora Çitaku rreth njohjës nga Xhamajka!

Ambasadori amerikan në BeH: Përcolla qëndrimin e SHBA-së se sovraniteti dhe integriteti territorial duhet të respektohet

Ambasadori amerikan në BeH: Përcolla qëndrimin e SHBA-së se sovraniteti dhe integriteti territorial duhet të respektohet

Dy dëshmitarët: Ja si ndodhi vrasja në qendër të Prishtinës në 2017’tën

Dy dëshmitarët: Ja si ndodhi vrasja në qendër të Prishtinës në 2017’tën

Presidenti: Jemi njoftuar nga ambasadorja Vlora Çitaku për njohjen e Xhamajkës

Presidenti: Jemi njoftuar nga ambasadorja Vlora Çitaku për njohjen e Xhamajkës

Në Graçanicë fshihët mbishkrimin provokus në gjuhën serbe “Kosovo je serce Serbije”, tash mundë ta lexoni “Kosova është Shqipëri”

Në Graçanicë fshihët mbishkrimin provokus në gjuhën serbe “Kosovo je serce Serbije”, tash mundë ta lexoni “Kosova është Shqipëri”

“Harta e viktimave të komunizmit” në Shqipëri

“Harta e viktimave të komunizmit” në Shqipëri

Në rritje numri i rasteve me koronavirus në Korenë e Jugut

Në rritje numri i rasteve me koronavirus në Korenë e Jugut

Haxhiu: Ja se çfarë është në gjendje të bëjë Grenell nëse nuk e dëgjon Albin Kurti për taksën

Haxhiu: Ja se çfarë është në gjendje të bëjë Grenell nëse nuk e dëgjon Albin Kurti për taksën

Pacolli: Vlora Çitaku duhet të shkarkohet

Pacolli: Vlora Çitaku duhet të shkarkohet

Sot shënohet 21 shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Sot shënohet 21 shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Ngecjet në reformat evropiane janë vitet e humbura për Kosovën

Ngecjet në reformat evropiane janë vitet e humbura për Kosovën

Vetaksident në Prishtinë

Vetaksident në Prishtinë

Haradinaj: Nëse hiqet taksa, do të ketë qytetarë që do t’ua nxijnë jetën (VIDEO)

Haradinaj: Nëse hiqet taksa, do të ketë qytetarë që do t’ua nxijnë jetën (VIDEO)